View Single Post
  #213  
Vechi 21.04.2013, 21:11:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Păcătuit-am, Doamne, păcătuit-am! Și peste păcatele mele stă sabia Judecății Tale. Stă cumpăna Judecății Tale. Și eu n-am ce pune în această cumpănă. Nici un răspuns n-am pentru păcatele mele. Și nici o apărare, decât cuvintele robului Tău David: „fărădelegea mea o cunosc“, păcatul meu îl cunosc.
Păcătuit-am, și păcatul stă acum „de-a pururi înaintea mea“.
Păcătuit-am, și păcatul m-a scos din casa dragostei Tale.
Păcătuit-am, și păcatul m-a lăsat singur și pribeag.
Păcătuit-am, și am ajuns un Cain, fugărit mereu de grozăvia și urgia pedepsei.
Păcătuit-am, și sufletul meu a pierdut ceva. Viața mea a pierdut ceva… Viața mea a pierdut pe Cineva…
Sărmane suflet pribeag, unde vei găsi ceea ce ai pierdut? O, nu mai rătăci plângând! Caută-L pe Cel pierdut acolo unde L-ai lăsat. Caută-L acolo unde L-ai părăsit.
Iisuse, preadulcele meu Mântuitor! Cu lacrimi de foc mă aplec la Crucea Ta. Lumea și păcatul m-au smuls de aici. Și, vai, cât de grozavă a fost calea păcatului! Mă întorc cu lacrimile fiului pierdut. Împacă-mă iarăși cu Tatăl Ceresc. Împacă-mă iarăși cu Tine și mă primește iarăși în legământul dragostei Tale! Pentru păcatele mele, pedepsește-mă și pe mine, ca odinioară pe robul Tău David, dar nu mă părăsi! Acesta e suspinul meu de fiecare clipă: pedepsește mă, Doamne, dar nu mă părăsi!
„Sabia“ nu s-a depărtat din casa robului Tău David; pedeapsa l-a urmărit, dar dragostea Ta nu l-a părăsit. Pe cel ce s-a încrezut în Tine nu l-ai îndepărtat. Nu l-ai lăsat „să râdă vrăjmașul de el“, strigând: „Prindeți-l, căci Dumnezeu l-a părăsit pe dânsul“. Nu l-ai scos din casa dragostei Tale. Nu l-ai părăsit ca pe un vas netrebnic. N-ai rupt legământul Tău cu el.
O Doamne, sabia mustrării Tale să mă taie și pe mine până la sfârșit! Sângele lacrimilor mele să curgă mereu. Medicamentele „amare“ să nu se gate din viața mea. Pentru păcatele mele, lovește-mă fără cruțare. Lasă-l pe „Șimei“ să arunce mai departe cu pietre după mine. Lasă-mă să trec singur – părăsit de toți – pârâul Chedron, dar nu mă părăsi Tu, Doamne, lumina și viața mea.
Iisuse, preadulcele meu Mântuitor, mă prăbușesc cu toate păcatele mele la picioarele Crucii Tale! Și cu lacrimi fierbinți mă rog. Și cu lacrimi de foc mă rog: învrednicește-mă să gust din dulceața făgăduinței Tale! „Câteva clipe te părăsisem, dar te voi primi înapoi cu mare dragoste. Într-o izbucnire de mânie Îmi ascunsesem o clipă fața de tine, dar Mă voi îndura de tine cu o dragoste veșnică, zice Domnul, Răscumpărătorul tău. Pot să se mute munții, pot să se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta de la tine și legământul Meu de pace nu se va clătina, zice Domnul, Care are milă de tine“ (Isaia 54, 7-10).
O Doamne, învrednicește-mă să trăiesc în această preadulce făgăduință! Învrednicește-mă să mă sting în această preadulce făgăduință, ca să trăiesc cu Tine în vecii vecilor. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote