View Single Post
  #433  
Vechi 08.01.2015, 12:25:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Har Dumnezeiesc cere nouă de la Stăpânul Cel Ceresc, Fiul și Dumnezeul Tău, și tinde nouă mână de ajutor, și cu rugăciunile Tale potolește întristările noastre, acoperă-ne cu acoperământul aripilor Tale, depărtează de la noi pe tot vrăjmașul și potrivnicul, împacă viașa noastră, ca să nu pierim rău, ci ne primește în corturile cele veșnice, Ocrotitoarea noastră, ca bucurându-ne să strigăm: Aliluia!



O, Maică Prealăudată, Cerească Imparateasă și Stăpână, Fecioară de Dumnezeu Născătoare, Ceea Ce ai născut pe Cuvântul mai Sfânt decât toți Sfinții! Primind prinosul nostru de acum, potolește întristările noastre și ne izbăvește de toate necazurile, nevoile, tristețele și ne scapă de osânda cea veșnică și chinul care va să fie, și ne învrednicește a ne sălășlui în veșnicile corturi ale Raiului pe noi, robii tăi care strigăm: Aliluia!

Rugaciune la Icoana “Potoleste intristarile noastre”



Tu ești nădejdea tuturor marginilor pământului Preasfântă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, mângâierea mea! Nu te îngrețoșa de mine păcătosul care-ți aduc rugaciuni din buzele mele necurate și te rog, stinge văpaia patimilor mele și rourează prin pocăință viforul sufletului și trupului meu. Tămăduiește și ușurează Stăpână toată boala și toată neputința și liniștește viforul relelor năpaste. Preacurată, spală întinăciunea cugetului meu, Preabună, liniștește suferința și zdrobirea inimii mele, că tu ești călăuzitoarea neamului omenesc și în necazuri, grabnică liniștitoare. Dă-mi, Preacurată, ca pentru ale tale milostiviri și eu nevrednicul, până la suflarea mea cea mai de pe urmă să pot slăvi numele tău, Preabinecuvântată. Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote