View Single Post
  #33  
Vechi 10.01.2012, 19:53:36
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

asa credeam si eu, ca doar uleiul de la candela poate da o mana de ajutor...... intr-o seara plangeam de durere de la o masea, care se intinsese si la ureche si maxilar..... stateam si ma gandeam ce bine era daca aveam putin ulei de la candela sa imi aline durerea..... cautand pe forum, am citit un post al unei doamne care spunea ca putem avea oricand ulei acasa.... trebuie doar sa avem noi o candela micutza acasa, sa aprindem un fitil in ea, dupa ce punem putin ulei banal de gatit..... dupa aceste operatiuni, ne punem in genunchi in fata icoanei sfantului, cu acea candela aprinsa si citim cu cea mai mare atentie posibila, si cu nadejde deplina, acatistul sfantului..... dupa terminarea acatistului, luam putin ulei si ne ungem in zona afectata..... am facut toate aceste lucruri, si in cateva minute durerea se estompase si dupa o zi si o noapte de chin puteam sa adorm linistit...... dupa ce am analizat toate aceste lucruri mi-am dat seama ca de fapt rugaciunea intensa si acatistul ajunsese la inima sfantului...... uleiul era unul banal....... asa ca degeaba folositi ulei daca nu va rugati.... rugaciunea face multe..... Doamne ajuta....
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote