View Single Post
  #36  
Vechi 12.01.2012, 13:31:10
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
Este mai usor sa ridici mana decat sa stergi o lacrima,nu-i asa domnilor?Daca,ma repet,daca ceea ce am facut eu se numeste,,trafic,, sau,, vrajitorie,,atunci vin si spun,da....am facut trafic.Ma rog pentru domniile voastre sa nu ajungeti niciodata in situatia celor care au solicitat ulei,asa cum ma rog pentru toti ceilalti.Dumnezeu sa ne dea rabdare si DOAMNE AJUTA!
Silvia, numai cine are rea vointa nu a inteles ce suflet mare ai tu si sunt convins ca Dumnezeu iti va rasplati pentru fiecare gand bun al tau. Tu ramai in continuare ceea ce esti si lasa lumea sa vorbeasca. Pe de alta parte, gandeste-te ca poate ti se face un mare serviciu. Nu de alta dar o sa ajungi sa fii "unic distribuitor de ulei sfintit de la Sf Nectarie", iar uleiul in sine sa ajunga sa se bagatelizeze, nu din vina ta, ci din vina puhoiului care se formeaza si care la un moment dat o sa ajunga sa dea si pe pisicuta care are colici si pe catelusa care e in calduri. Tu esti de buna credinta, dar lumea mai trebuie sa se mai si roage inainte de a se oferi voluntari care sa se aseze in genunchi pentru ei.
Dumnezeu le oranduieste minunat pentru cei ce cred si se roaga. Sfintii insasi intervin atunci cand e nevoie. Imi amintesc anul trecut, ma apucase o dorinta inexplicabila de a vorbi altora despre Sf Ioan Rusul. Ba mai mult, in ziua praznuirii lui (27 Mai) se facea sf maslu la biserica, iar eu l-am rugat pe parinte sa-mi permita sa-i citesc acatistul, iar parintele mi-a ingaduit facand chiar el rugaciunile incepatoare. In ziua aceea m-am gandit ce bine ar fi daca as avea si eu putin ulei din candela sfantului din insula Evia - Grecia. Urmatoarea zi era sambata si am mers la piata cu sotia pentru cumparaturile de sfarsit de saptamana. Acolo am cunoscut cu totul intamplator o femeie care fusese candva bolnava de cancer si care in fiecare an mergea in toate colturile lumii in pelerinaje. Si pentru ca mi se parea o doamna foarte deschisa si sincera, am indraznit s-o intreb chiar inainte sa ne luam ramas bun, daca nu cumva are intamplator ulei de la sf Ioan Rusul. Fare ezitare mi-a spus ca are nu doar de la Sf Ioan Rusul ci si de la Sf Nectarie, si lumanari care au primit Sfanta Lumina la Ierusalim si ca mi le da din toata inima.
Asa cum spunea cineva mai sus, de fapt rugaciunea noastra adunce mijolocirea sfintilor si nu invers. Nici icoanele facatoare de minuni, nici Sf. Cruce, nici mirul, nici aghiazma mare, nici chiar sf Impartasanie nu au efect (decat eventual ca si pedeapsa in cazul sf Impartasanii, daca este luata cu nevrednicie), daca nu ne ostenim noi insine in rugaciune. Oricare dintre noi suntem potential vrednici de o minune din partea sfintilor catre care ne rugam. Dar nu pocnind dintr-un deget, ci cautand cu evlavie spre viata acelui sfant si intelegandu-i cucernicia in credinta pentru Mantuitorul Hristos.
Reply With Quote