View Single Post
  #6  
Vechi 08.01.2019, 19:03:25
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Maria.N Vezi mesajul
Ok. Toti suntem buni la teorie. Cum pot face sa nu mai am dorințe, așteptări, sa nu ma mai supăr când nu iese ceva asa cum cred eu ca ar trebui. Dacă aș găsi raspunsul la aceasta intrebare poate as trăi și eu o viata liniștită și poate as putea fi chiar și fericita. Cum sa fac sa fiu fericita?
O stare ca cea descrisa mai sus poate genera intristare.
Sunt cazuri in care se intampla sa intelegi ca sperantele vor ramane fara raspuns si atunci .... risti sa te doboare tristetea.

Indemnul unui parine la o situatie de genul acesta a fost sa-I multumim lui Dumnezeu pentru toate iar intristarea se va preface in bucurie. Sa fim veseli, sa ne deschidem inima, sa fim vii!

Despre bucurie mi-a placut postarea aceasta - https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1398

Sa-L rugam pe Dumnezeu sa fie voia Lui in viata noastra iar nu voia noastra!
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote