View Single Post
  #9  
Vechi 14.08.2007, 17:46:23
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fratziorul
In primul rand vreau sa va multumesc tuturora pt. reply-urile voastre :). Citindu-le, am observat ca fiecare dintre voi are o cu totul alta interpretare pt. acest verset una mai interesanta ca cealalta....insa comparate cu versiunea mea sunt relativ apropriate ca idei :dontgetit:.

Personal ma gandeam ca aluatul este lumea insasi, femeia care face acest aluat este Domnul Dumnezeu, dospitul este evolutia (in functie de timp) acestei lumi. Iar cele 3 masuri de faina ar putea fi cele 3 perioade importante ale lumii (daca ar fi sa impartim istoria lumii in ere foarte importante), astfel:

PRIMA PERIOADA = Lumea de la crearea Universului pana la crearea omului;
A DOUA PERIOADA = Lumea de la crearea omului pana la venirea Mantuitorului Iisus Hristos;
A TREIA PERIOADA (cea in care traim noi) = Lumea de la prima venire a Mantuitorului pana la cea de-a doua venire a Sa (la sfarsitul lumii/ Apocalipsa).

Deci "pana s-a dospit totul" putem interpreta ca "pana s-a savarsit/terminat totul".

Avand in vedere ca Imparatia Domnului este in acest caz insasi lumea noastra, am putea rescrie acest verset astfel:

Asemenea este lumii pe care, luand-o, Dumnezeu a impartit-o in 3 perioade, pana ce s-a savarsit totul.

... si totul ar avea sens:thumbsup:.

Deci...ce ziceti:rolleyes:?

P.S. Eu am in minte foarte clar explicatia, insa nu stiu cat de bine m-am exprimat in acest mesaj...asa ca cititi-l va rog de 2 ori si incercati sa intelegi ce-am vrut sa zic;):D
zici ca femeia il inchipuie pe Dumnezeu? ... adica ce reprezinta femeia... fiind aceea care da viatza... deci in interpretare ar putea fi ceva ce da viatza... deci daca se refera la ceva cu ce se aseamana imparatzia, atunci se refera la cuvantul Dumnezeiesc generator de viatza, adica la adevar... shi la impartzirea Biblica in VT,NT,Ap ca shi trei masuri pana s-a savarshit totul?... nu-i exclus... dar cred totushi ca alta este interpretarea, dar nu ne pricepem noi...

mai fac o incercare:

poi este mintea plina de intzelepciune, adica femeia,

aceasta a luata tot cuvantul lui Dumnezeu ca pe un aluat

l-a ascuns in cele 7 taine dupa trei masuri (inima, suflet shi duh)

ca sa dospeasca aluatul shi sa arunce afara tot pacatul din tine,

iar cozonacul astfel rezultat este pregatit pentru a fi dat in mana lui Dumnezeu sa-l bage la cuptor shi sa-l faca gustos pentru masa Domnului...

deci s-ar putea sa se refere la duhovnicul cel bun!
Reply With Quote