View Single Post
  #15  
Vechi 21.02.2021, 23:56:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai sa vezi femei care sunt mumii imbracate in negru, care au imbracat haina cucerniciei care seamana cu un cavou si vor sa se marite fiind ... prea-cucernice.
Nu e mare lucru dacă o femeie tânără face uz prea mult de haine lungi, cernite, baticuri, după slujbă tot poți să-i ceri numărul de telefon și să-i spui că vrei să ieși la o plimbare cu ea, nici nu se va aștepta să-i ceară cineva, probabil e într-o zonă de confort în spatele hainelor și va fi uluită de îndrăzneala celui care o abordează prima dată în acea parohie.

Problema hainelor ar afecta-o tot pe aceea, că anumite ținute o îmbătrânesc, chiar mă întreb retoric de ce ți-ai ascunde experiența/ nivelul real de trăire duhovnicească în spatele unor haine, într-o Biserică, în fața lui Dumnezeu care știe tot ?

Problema e și la unii duhovnici că nu corectează treaba asta, adică să-i spună unui tânăr să se îmbrace pe măsura vârstei fără stridențe, se poate treaba asta, există haine în care nu ești nici indecent, nici țipător, nici funebru, ci potrivit cu vârsta și cu locul.

Eu am auzit o doamnă preoteasă, profesoară de literatură care chiar spunea foarte realist să nu se citească doar literatură duhovnicescă și tinerii să-și asume să acționeze în anumite direcții, să nu stea doar în visare și să treacă viața așa, mi s-a părut mult mai așezată acea abordare.

Există duhovnici care la spovedanie corectează anumite încercări de fura startul spre duhovnicie și anumite forțări vizavi de vârsta, condiția de mirean în cetate și nivelul de trăire al enoriașului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 22.02.2021 at 00:43:25.
Reply With Quote