View Single Post
  #17  
Vechi 29.09.2011, 11:40:07
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit Dumnezeu e drept dar in acelas timp MILOSTIV

Ceea ce nu stim e ca:Dumnezeu judeca pe 24 de Scaune,23 ale MILEI si 1 dreptati,dar in schimb noi oameni judecam invers 23 ale dreptati si unul al milei...
De aici si dreptatea ...cu ce masura vom judeca cu aceias vom fii judecati,asta daca nu ne pocaim pt ca am judecat prea aspru pe cineva......
Ne intrebam ca ce-i din Africa sufera etc...e drept asa e....dar care de pe acest forum si-a luat de la gura copilului sau si a dat la copilu vecinului sau a caror parinti sunt alcoolici???....
EI AU DREPTUL DE A INTREBA :CUM JUDECA DUMNEZEU.....
Sunt foarte putini care trec de stadiul de TEORIE ..la...PRACTICA,practica are valoare morala......
Daca reusim sa trecem de egoismul familiar"sa agonisim doar pentru sotie si copil"si daca mai ramane ceva printre degete o sa dau......si atunci mi se va parea ca am facut o fapta buna......bine zis mi se va parea.....!
Important e viata fiecarui individ in particular,daca el are constiinta impacata cu sine insasi si cu Dumnezeu nu cred ca mai intreaba cum judeca Dumnezeu ,pt ca nu are de ce,se vede un nimeni si un nimic
Eu nu vreau sa aflu si ma ingrozeste clipa INFRICOSATEI JUDECATI ....imi este mila de toata lumea ca eu imi doresc ca toti sa fim acolo unde cand am pierdut......si sper sa ajungem impreuna acolo.....
Totul tine de noi....si nu cere prea mult SA FIM MAI BUNI......
ne incalzeste cu ceva ca unul munceste si altul doarme?ne facem griji pt uni ca sunt obositi de atata munca si nu apuca sa ajunga la slujba?????nu-i nimic noi cei care nu muncim avem datoria sa NE RUGAM SI PT EI si prin rugaciunile noastre unul pt altul vom reusi .....
Rugaciunea trebuie facuta mai intai pentru apropele tau si apoi pt tine asta insemnad iubire.....da noi cum suntem din firea noasrta pamanteasca intai pt familia mea si dupai pt restul....
eu zic sa incercati pt cei mai putini dragi si ultimi pt noi.....
Dumnezeu fiind intelepciunea e greu sa IL intelegem ....noua ne greu sa iubim ....cu toate ca ne batem cu pumnul in piept ca iubim.....ce iubim?copilu nostru?sotia noastra?.....
ce folos va este noua ca iubim pe cei dragi...
asta e marea taina sa iubesti pe cei mai putini dragi.....si cu siguranta ve ti avea alta parere de JUDECATA
Oricum viata ne va invata...cu siguranta pe 20 de ani ve ti gandi astfel....
Eu nu sunt curios sa aflu cum Judeca Dumnezeu pt ca sufar de "lene cronica"si nu ma pot compar cu ce i care muncesc,fac fapte bune,isi iubesc copilu mai presus de orice....etc.....si stiind ca sunt varza ....nu ma pot intreba acest lucru....
Iar despre cei ce sufera de foame prin Africa sau se chinue e tot din vina nostra sunt oamenii care au averi colosale ar putea ajuta,dar ii inteleg pt ca egoismul care ESTE PREZENT in fiecare dintre noi nu ii lasa
Eu va zis sincer daca as avea bani cred ca la fel as face ,nu cred ci sigur la fel as face.....
deci acei care sufera in primul rand sufera si din cauza noastra si in al doilea rand din cauza CADERI protoparintilor nostri,o daca cu caderea lor a cazut toata faptura tot..............
dar e mai bine sa nu ne gandim la ce face X sau Y ,pt ca Judecata va fii particulara eu o sa fiu rasponzator pt tot ce am facut.....nu va exista "stii Doamne am facut cutare lucrupt am fii bine" sau etc......
pt orice cuvant si orice LACRIMA facuta vom da raspuns......va fii vai si amar
nici nu vreau sa ma gandesc.....ma speri pt ca ma gandesc la mine.....
nupot sa gandesc despre alti nu am cum......pt ca dincolo de mormant vom fii SINGURIIIIIIIIIIIII doar cu FAPTELE NOASTRE care ne vor insoti....si asta ma sperie........
Am fost la tatal meu la terapie intensiva,de mult,si ma uitam asa in salon care gemeau , probabil si de durere ,dar cu siguranta cu ochii sufletului numai ei stiu ce vedeau.....si atunci am ajuns la concluzia ca esti SINGURRRRRRRRR si NIMENI NU TE POATE AJUTA................
asa ca sa incercam sa vorbim mai putin si sa facem mai mult pt ca nu se stie ceasul si clipa si vom afla pe pielea nostra cum e Judecata.......
eu zisc ca raspunsul la aceasta intrebare e doar in sufletul nostru....
Cartile ne invata...,dar
"CINE ARE URECHI DE AUZIT SA AUDA"...PANA NU E PREA TARZIU..
oricum fiecare vom ajunge fie ca vrem fie ca nu ....la Judecata...

Last edited by piedonee; 29.09.2011 at 11:49:50.
Reply With Quote