View Single Post
  #13  
Vechi 20.03.2010, 15:58:18
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
...ca-n povesti nu? :) ... si inca ceva , a lucrat 3 ani intr-o manastire din Bucuresti , inca din studentzie , apoi a stat vreo 7 ani in munti (Sinaia) acum are 49 de ani si traieste in curatie dupa cele mai stricte canoane ortodoxe de 8 ani! (nefiind preot!)
io asa ma gandesc ca terapiile malefice sunt acelea care te indeparteaza de Biserica
sau care te smintesc cu niste informatii in contradictie cu doctrina Ortodoxa, dar asta din urma parca ar fi in regula voi ce ziceti? si fitoterapia ,apiterapia (aia cu plante si aia cu miere) de asemenea le vad inofensive !
conteaza cine le practica!
Doamne Ajuta!
Doamne ajuta! Dar sa nu ne jucam cu asemenea lucruri. Scris este ca, in vremurile din urma, diavolul va face minuni si semne mari, si va fi atat de mare inselarea, incat si din cei alesi vor cadea. Importanta nu e vindecarea cea trupeasca, importanta e starea noastra sufleteasca, felul in care primim totul, felul in care stam inaintea lui Dumnezeu. Zici: "... asta din urma pare a fi in regula..." - si ai dreptate: PARE a fi in regula. Si una este sa para si alta este sa fie. Cu asta se amagesc multi. Tot asa zic unii si de "magia alba", ca vezi Doamne, e "vrajitoare buna, ca lucreaza numai cu icoane si cu rugaciune"... Trebuie sa stim ca LUMINA nu se amesteca cu intunericul. Trebuie sa stim ca un strop de "vrajitorie", da radiestezie sau de orice bio-ceva, acolo, toate acestea sunt inselare. Spunea un parinte, intr-o discutie asemanatoare, ca tot asa cum, daca intr-o cana cu lapte bun, curat, punem un strop de murdarie, sau de otrava, tot laptele va fi infectat/otravit, la fel si daca intr-o lucrare aparent crestina amestecam un strop de altceva... se strica lucrarea crestina.
Sa nu ne lasam inselati![/quote]

da frate , ai dreptate si eu sunt impotriva radiesteziei si tuturor ratacirilor din gama , dar
unde este erezia la spetza povestita de mine, ? unde este mai exact "picatura de murdarie" cum spui tu,caci sincer abia astept s-o descopar ca s-o mestec cu prietenul asta al meu!
( adica s-o discut) din moment ce incurajeaza absolut Toate Randuielile
Ortodoxe, si chiar ii cearta pe pacientzi ca nu merg la Biserica , eu nu bag mana in foc
pentru toti care practica sacroterapie( probabil mai sunt si intrushi ) dar pe baiatul asta
chiar il stiu de-o viatza ,e un artist,un intelectual rasat si totushi un model de smerenie si bunatate,si are un duhovnic extraordinar, Staretzul Manastirii Stavropoleus, crezi ca l-ar lasa sa orbecaiasca daca ar fi greshit? trebuie sa constientizam ca meridianele energetice
exista in corpul uman , asta nu e ratacire ! dau un exemplu pueril : unii pt dureri de cap iau un algocalmin altii prefera sa nu bage chimice in ei si se maseaza la tample ! E VREUNUL DIN EI VRAJITOR? :) o sa spui ca banalizez , ok! un exemplu mai serios : cand sunt constipati
unii iau ciocolax altii se maseaza in "fundul vaii" (la imbinarea degetului aratator cu indexu')
in sensul invers acelor de ceasornic... la mine are efect! asta inseamna ca sunt mai putin ortodox?
adevarul e ca este foarte stravezie linia dintre magie si medicatie normala ;cum e foarte stravezie si linia dintre credintza si habotnicie ...eu insumi cateodata ma surprind fiind habotnic
Doamne ajuta!
__________________
"Doamne intoarce la bunatate si la rugaciune pe toti vrajmasii mei, Amin!"
rugaciunea Parintelui Staret de la Busteni Gherontie Puiu
Reply With Quote