Subiect: LAZAREV
View Single Post
  #30  
Vechi 03.02.2011, 13:58:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Paranormalii.., Catalin2 sunt acei oameni care sunt inzestrati cu atribute care sunt neintelese marii majoritati, neobisnuite sau de neacceptat din punct de vedere stiintific...Pb e alta....Multi pretind ca au astfel de dotari dar sunt sarlatani....De obicei cei care le poseda sed cuminti in banca lor si doar in anumite circumstante poate se lasa deconspirati...Iar ca "intamplari paranormale", multe nu inseamna decat balast, maculatura ieftina si inchipuita...Oricum, paranormalii nu propaga o religie sub nici o forma...Ei se regasesc in toate cultele....
Exista sfinti sau calugari imbunatatiti care fac minuni dupa ce au ajuns la un anumit grad de sfintenie. Acestia fac minuni cu ajutorul rugaciunii catre Dumnezue, de fapt Dumnezeu face minunea.
Paranormalii sunt cei care fac si ei "minuni" folosind o tehnica sau spun ca o fac de la ei. Din ceea ce stim din crestinism toti acestia fac acele minuni doar cu ajutorul ingerilor cazuti. Majoritatea nu stiu ca sunt in colaborare cu acesti ingeri, ci doar observa ca fac minuni.
Iar asta nu o afirm eu, ci am citit-o in toata literatura crestina incepnad cu Biblia si terminand cu zilele noastre. De exemlplu in Bilbie avem femeia care avea un duh de ghicit si spunea adevarul despre Sfantul Pavel.
In viata Sf. Petru avem descrierea cum levita magul Simon: demonii il ridicau si il purtau in zbor. Si asa mai departe, sunt mii de exemple.
Nu prea exista sarlatani, asta e o idee indusa mai mult de cei ce nu prea cred in minuni. mai rau e ca aproape toti se afla in inselare, lucrand cu spiritele cazute (demoni).
Reply With Quote