View Single Post
  #30  
Vechi 18.06.2012, 00:38:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si eu am cunoscut un fantanar in localitatea prahoveana Breaza.E drept ca folosea mijloace mai moderne, 2 anse din metal. Culmea este ca a si gasit apa acolo unde a spus ca este.
Nu imi dau seama de ce ar fi un lucru rau.
Si tu cine crezi ca misca ansele, Einstein? Adica ma refer la vreo teorie fizica. Sau au ansele o intelepciune proprie si daca le intrebi unde apa ele o gasesc?
Bineinteles ca radiestezia e una din cele mai evidente inselari de la vrajmasul, acum toate tehnicile nu se mai numesc vrajitorie ci au denumiri moderne si se pretind a fi stiinte. Radiestezia nu insemana doar cautarea apei, de obicei se folosea un pendul si se puneau intrebari, iar pendulul raspundea la ele printr-o miscare dinainte convenita. Tu crezi ca un pendul e inteligent sa stie sa raspunda la intrebari? E doar aceeasi vorbire cu mortii dar sub alta forma. Adica e o vorbire cu spiritele, noi ii numim ingeri cazuti.
Si ca in toate aceste stiinte s-au facut si experimente stiintifice care au aratat ca rezultatul tinde spre zero. http://ro.wikipedia.org/wiki/Radiestezie
"Unul din primele teste științifice a fost efectuat în Sydney, Australia, în 1980... au și oferit un premiu de 40.000 USD primului participant care să aibă success. Acel premiu a evoluat în premiul actual de 1 milion de dolari, la care până acum au candidat deja sute de radiesteziști. Până acum însă nici unul din aceștia nu a reșit să dovedească vreo abilitate obiectivă în acest domeniu. În testul Sydney au fost testați șaisprezece candidați, care au declarat că se așteaptă la o rată de success de 92 %. Au fost făcute 111 teste, din care doar 15 % au putut identifica prezența apei, procent similar încercărilor aleatoare."
"Cel mai extins studiu științific de până acum a fost realizat la München, Germania, în 1987 și 1988. Au fost testați mai mult de 500 de radiesteziști în peste 10.000 de teste dublu-orb. Nici în acest test rezultatele obținute nu au fost semnificative din punct de vedere statistic."
In nicio sursa ortodoxa nu o sa gasim ceva pozitiv despre radiestezie, in schimb sunt multe articole ortodoxe care arata ce este radiestezia cu adevarat.
Reply With Quote