Subiect: Despre Ocultism
View Single Post
  #32  
Vechi 02.12.2022, 23:14:51
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ai destule texte de genul în paterice și scrierile sfinților părinți, despre luptele lor.
Aș vrea să văd un exemplu real în carne și oase, acum, având provocările actuale de supraviețuire.
Cel puțin jumătate din ispite n-ar mai fi.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu nu m-am adresat omului care practica intensiv o religie.
Păi tocmai de aceea ajunge să aibă forță atacul demonic, că omul dă drepturi celui rău.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iisus Hristos este o ființă spirituală,Mesia planetar,nu este exclusiv deținut de o religie anume.
Dar scrie că are o Biserică a Sa, ba mai mult Bisericile Apocalipsei au fost în spațiul grecesc ortodox din Asia Mică Efes, Filadelfia, Tiatira, Pergamum, Smirna, Sardis, Laodiceea, deci Hristos se adresează ultim zonei răsăritene a creștinismului.
Dacă era altfel se adresa Romei, sau Americii care nici nu era descoperită la acea vreme când s-a scris Apocalipsa.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Îl găsim chiar și în Coran menționat mai mult decât Mahomed chiar.
Mahomed nu știa să scrie, ce s-a scris despre ce ar fi zis el, au scris alții Califi șamd,
le trebuia o trecere de la Hristos la secolul 7
când a apărut Mahomed, că Hristos zice că va trimite Mângâietor, iar ei au înlocuit Paracletus/Mângâietor- Duhul Sfânt cu Periklutos/Trimis, om lumesc.

Coranul de fapt neagă sacrificiul lui Hristos la Cruce, zice că l-au pus pe cruce de fapt pe Iuda, iar pe Iisus l-au salvat niște îngeri.

Iisus i-a zis clar lui Petru când acesta îl sfătuia să fugă de Ierusalim, Vade Retro satana - înapoia mea..

E falsă această trimitere cu Mahomed-Periklutos-Trimis, pt că Hristos se adresa contemporanilor Lui că le va trimite un Mângâietor, nu peste 7 secole.

Sfânta Evanghelie după Ioan cap.14 -

16. Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac,
17. Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi!
18. Nu vă voi lăsa orfani: voi veni la voi.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Eu, un om de rând păcătos,un căutător spiritual ,unul ce cade de 1000 de ori și poate nu se ridică nici măcar pe jumătate a 1001 oară...

Eu ,un suflet/spirit/om etc mă adresez altuia care a căzut pe aceasta planetă și poate are asemenea experiențe.
Păi poate i-ai dat drepturi diavolului prin căutările tale și de aceea te chinui, mai ales dacă ai făcut și ritualuri de deschidere al celui de-al treilea ochi.

Dar care era traiectoria ta în viață dacă ținteai maximalul duhovnicesc în toate și te fereai de fundăturile teologice ?

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci ia sa coborâm din slujbe,acatiste, posturi, tămâie etc...

Și să mergem în mijlocul mizeriei umane că pt asta a venit Hristos.
Păi tocmai rugăciunile, tămâia, slujbele domolesc și curăță partea instinctuală înclinată spre păcat.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Poți sta zilnic numai în genunchi in biserici, tămâiat și miruit daca sufletul tau este plin de mizerie.
Nu cred treaba asta, un om cu multă răutate nu poate răbda mult în Biserică, la un moment dat demonul din el îl scoate afară, nu-l lasă să se concentreze la slujbe îi dă o stare de agitație.
Un om viermoc nu poate rezista la o campanie lungă de pocăință.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Poți să te spovedești zilnic dacă te întorci mereu la păcatele tale.
Cu fiecare spovedanie ștergi din rădăcina păcatului, problema e când și-a făcut prea multe rădăcini și trebui o îndelungă aplecare spre pocăință.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hristos este o ființă cosmică,nu este închis într-un altar sau blocat într-o icoana.
Hristos a vorbit în Apocalipsă ultima carte a Noului Testament, Bisericilor din Asia Mică spațiu grecizat-ortodox, n-a vorbit Romei, sau altora, asta e clar, ortodoxia e Biserica aleasă.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar lupta acesta cosmică,cât și personală pe care o are fiecare ne vizează pe toți indiferent de religie.
Alte confesiuni nu au demonizați pt că e suficient să-i stăpânească prin duh de erezie care-i pierde oricum.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Lucrarea Bisericii este importantă, însă lucrarea spirituală de restaurare a umanității și de evoluție a conștiinței universale este mult mai amplă și depășește orice religie.
Termeni prea vagi, religiile primare nu au o conștiință universală, se referă mare parte la persoane din spațiul lor geografic și chiar istoric.
Aveau mayasii sau aztecii conștiință universală, sau păgânii africani, sau animiștii ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.12.2022 at 23:24:19.
Reply With Quote