View Single Post
  #4  
Vechi 02.06.2010, 08:15:07
husand
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Templul avea trei părți: era curtea Templului, în care era
Prin "Sfânta Sfintelor", azi, se înțelege, mai des, locul unde se așează Trupul și Sângele Domnului, numit încă și Tabernacol. Mai rar, se înțelege spațiul altarului. Prin "altar" se înțelege spațiul delimitat de catapeteasmă și dveră. Asta la bisericile răsăritene. La cele apusene, prin "Sfânta Sfintelor" se înțelege Tabernacolul (ultima denumire fiind uzuală), iar prin "altar" se înțelege masa pe care se face jertfa cea nesângeroasă. Spațiul respectiv, despărțit de o balustradă la construcțiile anterioare Conciliului Vatican 2, se numește "sanctuar" sau "presbiteriu".

Așa știu eu, dar domeniul liturgic nu m-a preocupat decât tangențial, de aceea luați cele ce spun sub titlu de inventar.
Eu mai degraba cred ce scrie aici:

1 Corinteni 3
16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?
17. De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi.

Sau aici:

Evrei 12:22
22. Ci v-ați apropiat de muntele Sion și de cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc și de zeci de mii de îngeri, în adunare sărbătorească,
23. Și de Biserica celor întâi născuți, care sunt scriși în ceruri și de Dumnezeu, Judecătorul tuturor, și de duhurile drepților celor desăvârșiți

Si acesta este cuvantul lui Hristos spus prin Epistole catre Biserici.
Reply With Quote