View Single Post
  #6  
Vechi 01.08.2012, 13:50:33
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De multe ori mi-am pus întrebarea: Cum e mai bine față de Dumnezeu să procedezi când observi o neorânduială în Biserică, la un mirean sau chiar și preot? De cele mai multe ori am zis Doamne miluiește-l și am mers mai departe. Oare am procedat corect?
Sfintii Parinti spun ca trebuie sa ne conduca constiinta noastra in toate situatiile.
De multe ori este bine sa pastram tacerea... de multe ori este bine sa vorbim, sa mustram... insa avand in vedere nu omul ci pacatul, patima si duhurile necurate.

Nu trebuie sa acuzam, sa demascam omul fie preot fie mirean ci pacatul, patima, duhurile necurate. Aici trebuie intelepciune duhovniceasca... caci nimeni nu este fara de pacat, nici un om, fie el si preot... si cel mai mare pacatos, fie si preot se poate pocai.

Astfel in toate cazurile sa avem in vedere pocaita, semerina. Sa nu fim parasi (acuzatori) ai omului (fie si preot) precum satana dar nici sa lasam ca Biserica si oamenii din biserica sa fie derutati... avem indrumar in filocalie. De asemnea trebuie sa fim intelepti sa actioneam intotdeauna corespunzator avand grija de mantuirea noastra. "Cearta, mustra indeamna... avand grija sa nu cazi"...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
Reply With Quote