View Single Post
  #1009  
Vechi 24.02.2017, 12:54:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
P.S. Am auzit la Pr. Necula o explicație cu căsătoriile. :)
Pai eu nu am spus ca nu ar exista o explicatie, eu inteleg nevoia de a se reformula anumite dogme. Problema e ca nu se recunoaste asta in schimb avem parte de argumente schizofrenice - nu e voie dar e voie. :)

Uite Mihnea, chiar canonul pe care rasculatii il invoca ( gresit dupa parerea mea ) vorbeste despre cercetarea in cadrul unui sinod : "cei ce se despart pe sine de comuniunea cea cu întâiul stătător al lor pentru oarecare eres osândit de sfintele Sinoade, sau de Părinți, firește [de comuniunea] cu acela, care propovăduiește eresul în public, și cu capul descoperit îl învață în biserică, unii ca aceștia nu numai că nu se vor supune certării canonice, desfăcându-se pe sine-și de comuniunea cu cel ce se numește episcop [chiar] înainte de cercetarea sinodală, ci se vor învrednici și de cinstea cuvenită celor ortodocși. Căci ei nu au osândit pe episcopi, ci pe pseudo-episcopi și pe pseudo-învățători, și nu au rupt cu schisma unitatea Bisericii, ci s-au silit să izbăvească Biserica de schisme și de dezbinări. "

Deci ce vedem aici ? Ca totusi nu pot fi dati afara inainte ca un sinod sa judece pricina.
Reply With Quote