View Single Post
  #70  
Vechi 05.04.2015, 11:48:51
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Lăudătorul unei persoane – sau susținătorul unei cauze – poate fi inocent. Naiv, surescitat, abuziv (sau abuzat) emoțional, interesat (în cel mai rău caz), dar, de regulă, candid. Nu funcționează pe bază de expertiză, ci pe bază de impuls, de spontaneitate afectivă, de „dilatatio animi“. E o specie de exaltare, de „însuflețire“, de uitare de sine în beneficiul unei „valori“ (autentice sau doar aparente) din afara ta.
O descriere care se poate aplica fara greseala celor care au dezbatut pro-religie in scoli la dezbaterea in discutie aici. In afara de Necula - om care a venit cu temele pregatite, si cred ca stia foarte bine ce face. Mai bine decat toti ceilalti din platou.

Citat:
Dacă vrei să dai de pămînt, în mod aplicat, consistent și convingător, cu matematicienii, sau cu arhitecții, sau cu scriitorimea, e musai să știi ceva matematică, ceva arhitectură, ceva literatură. Altfel, pendulezi între tupeu ignar, agresivitate de paradă și bombăneală ridicolă.
Da, ca sa te iei de matematicieni, trebuie sa stii matematica. Daca o dai in bara la matematica, orice matematician, indiferent din ce tara e, din ce cultura vine si ce religie are ti-ar putea spune (si dovedi) ca ai dat-o in bara. Teologia? Crestinismul e in acest moment rupt in aproximativ 23.000 de biserici si secte. Toate spun ca detin adevarul. A trage o paralela intre matematica si teologie (pentru ca acolo bate Plesu) e stupid.

Imi place foarte tare Plesu pentru abilitatea greu de egalat de a-si transpune gandurile (pana la ultimul detaliu) in cuvant scris sau rostit (tot asa imi place si Hitchens). Insa vocabularul bogat are valoare doar daca e folosit in combinatie cu ratiunea si gandirea critica. Altfel e doar vorbarie. Si articolul asta exact asta e, din pacate.

Citat:
Cred că a accepta religia ca materie de învățămînt este cu totul legitim. și binefăcător. Fie și numai pentru că – vorba unui personaj din Lahes-ul lui Platon – „despre orice învățătură ar fi vorba, este foarte greu de spus că nu trebuie să ți-o însușești; s-ar zice că e bine să le știi pe toate“.
"S-ar zice ca e bine sa le stii pe toate"? Bun. Atunci daca tot facem religie 12 ani, de ce doar o religie, predata ca adevar suprem, si nu mai multe religii (ca nah, nu e vorba de o invatatura, ci de mai multe, deci e mai bine) combinate sub Istoria Religiilor, predate in mod echidistant?

Citat:
Iar aici, am nesfîrșite obiecțiuni față de priceperea teologică și pedagogică a profesorilor, față de manuale și față de modul în care sînt concepute rostul și strategia cursurilor.
Deci Plesu are probleme cu priceperea teologica si pedagogica a profesorilor de religie, cu manualele de religie si cu modul in care sunt concepute cursurile. Deci mai exact, daca le enumaram pe astea, cu ce NU are probleme Plesu? E un curs. Daca ai probleme cu pregatirea profesorului, cu manualul folosit la curs si cu modul in care e conceput cursul, care e motivul pentru care cursul trebuie predat in continuare?

Ciudat, pentru ca exact asta zic si cei care se opun predarii religiei in scoli. Nu numai ca zic asta, dar sustin ca manualele de religie si calitatea profesorilor (sau habotnicia lor) sunt probleme majora. Adica Plesu e de acord in niste puncte vitale cu cei despre care ne spune mai incolo ca, de fapt, nu e de acord.

Dezvolta oare domnul Plesu opinia sa despre aceste probleme? Nu. Accepta ca exista, dar le arunca in derizoriu. Dupa care decide ca cei care sunt anti religie (cu toate ca multi au aceleasi indoieli pe care le are si el) sunt niste frustrati. Vedeti mai jos.

Citat:
Pe de altă parte, sînt uimit să văd cu cît aplomb se pronunță asupra subiectului (fie că e vorba despre includerea religiei în programa școlară, fie că e vorba de religie pur și simplu) inși ale căror cunoștințe în materie sînt cvasi-nule. E limpede că nu s-au ocupat niciodată serios de domeniul la care se referă și că își asumă un rol pentru care nu au altă acoperire decît vanitatea proprie și o stingheritoare suficiență intelectuală.
Corect. Televiziunea da "air time" celor care fac rating, nu celor care chiar stiu despre ce vorbesc. Exemplul prefect: Ecaterina Andronescu si Grigoriu. Nu zic nimic de Cernea - pe asta il invita televiziunile pentru ca e ateul de serviciu, si e nevoie de o aparenta de echidistanta. Si in Romania ateii sunt greu de gasit, nu e ca la ortodocsi
Nimic nou. De-aia e Tatoiu experta in orice domeniu, si invitata etern la televiziuni sa isi expuna parerile.

Citat:
E, de pildă, cazul unui profesor (de filozofie!) de la un liceu buzoian. E destul să-l vezi și să-l auzi cinci minute, ca să-ți dai seama că nici un om cu mintea așezată nu-l poate lua în serios.
Plesu tocmai ne spune ca membrii CCR nu au mintea asezata. OK...

Citat:
Avem de-a face cu un caz „clasic“ de decompensare psiho-socială: în luptă cu frustrările unei minicariere (nu vreau să mă gîndesc cum arată „lecțiile“ lui de filozofie…) și ale unei „nedrepte“ marginalități provinciale, omul s-a decis să-și facă un mic monument public: s-a luat de popi și de miniștri, a făcut valuri la Curtea Constituțională și iată că a reușit: a apărut în diferite studiouri de televiziune, a „combătut“ țanțoș, și-a alcătuit – de bine, de rău – un portret „de piață“. Amuzant e că discursul său are toate defectele pe care le reproșează „adversarilor“: volubilitate arogantă, ton mesianic, „eroism“ gata de „sacrificiu“, fanatism ireductibil (exprimat prin luciul tenebros al unei priviri aprige, dar mulțumite de sine).
A facut "valuri" la Curtea Constitutionala si a reusit, zice Plesu. Faptul ca niste oameni care sunt experti in Constitutie i-au dat dreptate profesorului din Buzau nu ii creaza nici o "frana" lui Plesu, un moment in care sa se intrebe: "bai, stai un pic, judecatorii CCR i-au dat dreptate astuia, ia sa vad ce e cu el de fapt? Poate m-am inselat, ia sa vedem ce sesizare a facut, si hai sa citesc si motivarea Curtii?". Nu, ar fi prea greu. Asa ca hai sa recurgem la un alt argument obosit: daca esti anti-religie (religia mea, adica, nu oricare religie, e OK sa fii anti-musulman) esti automat un frustrat. Nu pot sa scriu doar asta, ca doar sunt Plesu, asa ca o sa scriu un paragraf plin de cuvinte complicate in care o sa spun ca esti un frustrat.

"Niciodată cu șubrezenia proprie, cu vădita sa incultură în tocmai teritoriul în care se agită fără complexe."

Nici un cuvant despre acei profesori de religie si a lor "vadita incultura" care modeleaza creierul copiilor, de la 6 ani incolo. Si sunt sigur ca astia sunt cei pe catre Plesu nu ii place si ii mentioneaza mai sus, dar hai sa nu vorbim despre ei. Nu stim cati sunt, dar stim ca sunt in scoli si stim ca au o influenta asupra copiilor ACUM. Dar hai sa ne concentram pe un profesor obscur din Buzau, care a obtinut o sentinta de la CCR. Sentinta pe care 90% din romani nu o inteleg si nici nu au citit-o. Pentru ca in mod evident, profesorul din Buzau e problema aici.

Citat:
Îndrăznesc, totuși, să spun că pînă și „cauza“ lui (cu care nu sînt de acord) merita un avocat mai acătării…
De acord, Moise nu e un orator. Dar pana avem un Hitchens sau un Fry in Romania (ca de Cernea sunt satul) de ce sa nu admiram curajul unui om, asa cum e el, cu defectele lui? Va zic eu de ce. Pentru ca e anti-crestin, deci automat un frustrat, zice Plesu. Argumente? Nu e nevoie, doar e vorba de Plesu.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote