Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #152  
Vechi 16.09.2021, 15:27:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Aveti on anumit fel de a lungi vorba, frazele sunt imbibate in cicalire, croiala logica a subiectelor este dezordonata, pare ca doriti sa transati direct un subiect dar il ocoliti cu o maiestrie plictisitoare, cand va citesc cu greu ma abtin sa nu adorm.
Nu te cred, văd că citești tot ce scriu, ba te mai bagi și în seamă pe unele subiecte cum a fost cel cu sportul pe care l-am inițiat, dacă te-ai plictisi ai trece peste, nici nu te-ai obosi să dai un răspuns.

Eu cred că ăsta e felul tău de a învăța, de a pune întrebări agasante, înțepătoare sau a plusa în afirmații absolute ca să obții o contrareacție și să-ți faci ponderarea părerilor după ce aflii și alte informații, până la urmă și „stilul frondă” poate fi un proces pedagogic de învățare.

Pe mine nu mă deranjează că sunt citit de câțiva oameni, mi se pare terapeutic scrisul, cum alții cântă, desenează, fac olărit etc.

Ție ți se pare interesant forumul din moment ce ți-ai făcut cont.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Statistica arata ca in general femeile dupa ani multi de casatorie neimplinita, ajung la acest stadiu al cicalirii. Din aceasta statistica am dedus ca ati fi preoteasa, daca am gresit imi cer scuze. Sunt un simplu om pana la urma. Si va rog sa nu spuneti ca sunt misogin, pentru ca nu sunt e doar statistica. :)
Ești și psiholog de amu ? Credeam că ești doar filosof, lasă că iei licența la filosofie și după mergi și la psihologie.

Da, știu părerea profesorului Sorin Lavric, senator AUR de Neamț și doctor în filosofie, fost discipol al lui Liiceanu, respectiv Sorinaccio declara că ”femeia nu are vocație filosofică..”

Eu am o explicație pentru asta, anume filosofia se îngemănează cu politica în sensul că unul(nu singurul!) dintre scopurile filosofiei e de a căuta un bine comun/social, filosofia a influențat procesul legislativ în istorie ex Hobbs, Toma D Aquino care sunt izvoare de filosofia dreptului, dar cum în trecut femeile nu prea au condus societăți filosofia ca și dreptul de a conduce cetatea au fost la pachet rezervate bărbatului.

Femeia specializată prin studii poate reține și preda filosofie, are bagajul intelectual pentru asta, dovadă femeile profesor universitar, dar nu e izvor de filosofie decât de perioadă mai modernă.

Iar până acum filosofia feministă e un rateu și un eșec care cultivă degradarea bărbatului, efeminarea lui, castrarea lui, stilul revanșard și cultivarea resentimentului, sunt femei care au încercat să substituie și rolul bărbatului și care au eșuat în creșterea copilului lor parte bărbătească, tocmai pentru că i-au cultivat un sentiment de ură față de bărbăție și o disociere cognitivă, eșecul lor în căsnicie l-au proiectat și copilului, în loc să fi încurajat dezvoltarea lui pe coordonatele psiho-genetice și pe atuurile specifice genului.

Dar nu știm care va fi contribuția femeilor în filosofie peste sute de ani, având în vedere că ele și conduc acum societăți.

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Insa recunosc ca daca o discutie realemente nu se ridica la un anumit nivel rafinat, de unde pot savura esenta unei intelepciuni ascunse pana la acel moment de mintea mea frageda, o consider a fi plictisitoare si o pierdere de timp. Deci e si "vina" mea.
Păi ce să faci, nu sunt Mihai Neamțu sau Toader Paleologu să predau antreprenoriat educațional din marii clasici ai antichității și nu numai, alea erau oricum seminarii plătite.

Dar nici tu nu ești filosof, ești doar un tânăr mai studios față de generația ta, generația Z, dar asta îți poate crea impresii de superioritate, poate alții față de care te crezi superior au un simț mai practic decât tine, au o anumită perspicacitate, au inteligență emoțională mai bună și alte dexterități pe care tu nu le ai.

Dacă filosofia te face să devii mizantrop cred că ți-ai ratat vocația, Sorin Lavric spunea că un tânăr îndrăgostit de estetic și de frumos și-ar putea căuta răspunsuri în filosofie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote