View Single Post
  #17  
Vechi 17.10.2008, 08:31:28
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nicoleta, am fost sus la Cetatuia sambata (11oct.). Parintele Gherontie este la fel de bolnav. Nu mai merge la biserica, cand si cand merg parintii il impartasesc in chilie. Sa ne rugam pentru sfintia sa asa cum si el a facut-o si inca o face de acolo de pe patul de suferinta.
Tot.eu: Ma bucur ca mergi la Cetatuia.:) Intra-devar parintele Staret Partenie este un om de o calitate deosebita. Imi amintesc cu durere cum arata la inmormantarea parintelui. Era pur si simplu doborat..aplecat de spate, cu privirea plina de o suferinta muta. Am avut bucuria sa vorbesc cu sfintia sa de cateva ori, este atat de deschis si smerit.. Parintele Arsenie (daca totusi vb despre el) este economul. Un parinte inca tanar dar cu studii remarcabile in domeniul teologiei. Un parinte bun, cu aspect de schivnic:), Uscativ, mereu incercanat..
Ai spus ca nu l-ai cunoscut pe Pr.Teofan in viata, daca imi permiti iti voi da un sfat. Mergi fratele meu sus in deal la mormant, mergi si vorbeste cu el ca si cum ar fi viu ci CREDE ca te aude si va mijloci pentru tine. Cand l-am vazut ultima oara ( cu f.putin timp inainte de mutarea lui in cealalta lume) mi-a spus asa: jenica, eu plec. Am fost cu tine timp de 10 ani, dar nu te intrista! Vino la mormantul meu cum faceai odinioara si spune-mi tot ce ai pe suflet. Crede-ma o fac si mare managiare primesc.:)
Reply With Quote