View Single Post
  #122  
Vechi 12.01.2013, 14:33:39
ignatiu ignatiu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.09.2011
Mesaje: 385
Implicit

12. LAICATUL NU PRIMEȘTE SÂNGELE, DOAR TRUPUL (!)

Eresul romano-catolic care nu permite, nu îngăduie laicatului să primească Sângele Domnului, atunci când se Împărtășesc, doar Trupul (azima în gură). Sângele e "un drept" rezervat doar clericilor. ÎNGROZITOR! Uite ce zice Domnul: " Și le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veți mânca trupul Fiului Omului și nu veți bea sângele Lui, nu veți avea viață în voi. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viață veșnică, și Eu îl voi învia în ziua cea de apoi. Trupul este adevărată mâncare și sângele Meu, adevărată băutură. Cel ce mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu rămâne întru Mine și Eu întru el." Aceste ființe... din erezia romano-catolică... duc oamenii la iad. Nici prin 300 de purgatorii dacă mai treci, dacă nu iei și Sfântul Sânge al Mântuitorului la Taina Euharistiei, nu mergi în Rai. Nu spun eu, ci Domnul Însuși a spus-o. Iisuse... Vino, Doamne Iisuse... ANATEMA ereziei acesteia. Daniel Ortodox

Multumesc foarte frumos pentru aceste cuvinte atat de sincere domnule Daniel Ortodox. Nu stiam ca exista aceste erezii. Cand am fost tanar am participat de multe ori la slujba catolica. Era o slujba frumoasa si consideram ca este oricum acelasi Dumnezeu. Oamenii care participau la slujba erau credinciosi, cu suflet bun.

Acum cand am aflat ca oamenii obisnuiti nu sunt impartasiti decat pe jumatate, nu cred ca asi mai adera la BC. Ce parere au oamenii de religie catolica despre aceasta.

Last edited by ignatiu; 12.01.2013 at 16:06:04.
Reply With Quote