View Single Post
  #123  
Vechi 12.01.2013, 18:06:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
Acum cand am aflat ca oamenii obisnuiti nu sunt impartasiti decat pe jumatate, nu cred ca asi mai adera la BC. Ce parere au oamenii de religie catolica despre aceasta.
Problema a mai fost discutata pe acest forum. Dar, pentru ca s-ar putea sa fiti un membru mai nou, am sa repet aici cateva idei principale. Pentru detalii, folositi motorul de cautare al bazei de date, apasand pe butonul de pe bara meniu, acela dintre "ultimele postari" si "linkuri rapide".

Asadar, oamenii de religie catolica sunt de parerea ca, la Sf Impartasanie, Il primesc pe Domnul Isus Cristos. Acesta este prezent acolo, dupa cum defineste Sinodul Tridentin:
-cu trupul Sau
-cu sangele Sau
-cu sufletul Sau
-cu dumnezeirea Sa.

Deci, in oricare dintre speciile consacrate si in orice fragment al lor care inca le mai pastreaza "accidentele" (firimituri, picaturi care pot fi recunoscute ca atare) se afla Isus intreg, cu trupul Sau, cu sangele Sau. Cand primim, deci, o ostie consacrata, ori doar o bucata din ea, cand primim o inghititura care pare vin, noi nu credem ca primim, ca ortodocsii, un Isus mort, ci credem ca Il primim pe Isus viu, cu Sfantul Sau Trup si Sange. De aceea, noi spunem "impartasire cu o specie" sau "cu ambele specii" si nu "cu Trupul", "cu Sangele" ori cu "Trupul si Sangele". Ideea de a primi, sub aparenta painii, un Sfant Trup lipsit de sange este, pentru noi, de neimaginat. De fapt, este vorba de o adevarata erezie, numita "utraquism".
Asadar, cum se impartasesc catolicii ? Cu o specie sau cu ambele specii ? Ei o fac in functie de anumite circumstante si mai ales in functie de traditia lor. Astfel, catolicii de traditie rasariteana o fac cu ambele specii, asemanator felului in care o fac ortodocsii (cu toate ca lingurita nu se foloseste decat in mod exceptional). Catolicii de traditie apuseana o fac, cel mai adesea, cu o singura specie, in care exista atat Sf Trup, cat si Sf Sange, dupa cum am aratat. In mod obisnuit, aceasta este specia painii, in afara de cazurile de alergie la gluten, cand se face cuminecarea numai sub specia vinului. Totusi, exista 13 sau 14 situatii in care si catolicii apuseni se impartasesc cu ambele specii. Iata cateva exemple:
-preotii
-laicii, cand se casatoresc
-tinerii credinciosi, inainte de a primi Mirungerea (Confirmatiunea)
-toti credinciosii, cand sufera de o boala grava si primesc Sf Impartasanie cu speciile amestecate (cum fac ortodocsii, materie euharistica numita, in acest caz, "viatic") in afara cadrului Sfintei Misse.
-o data pe an, la o sarbatoare a Sfintei Impartasanii specific apuseana.

In speranta ca foloseste,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.01.2013 at 18:09:37.
Reply With Quote