View Single Post
  #2  
Vechi 27.08.2009, 18:56:29
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Continuare la impresii 2009

MANASTIREA PRISLOP
,UNDE era la acea ora vecernia.Sigur ca dupa inchinarea in manastire am plecat sa aprindem luminari si sa ne rugam la mormintul parintelui ARSENIE BOCA ,.Aci am vazut si alt grup de pelerini ,multe flori pe 5 rinduri de vaze cu crini albi ,iar pe lateral gladiole de toate culorile ,pe linga florile de pe mormint ..si cele multicolore din glastre;niciodata nu am vazut asa de frumos mormintul parintelui ca acuma ..si va asigur ca am fost de multe ori la Prislop,cu masina proprie!Sigur ca eu am fost la acea ora singura din grup care am mers si la pestera SF.IOAN DE LA PRISLOP ,ca sa ma inchin la icoana Lui ,dar si la icoana Maicii Domnului de acolo si sa aprind luminari.Si acolo multe flori in vaze si in glastre.Ne-am oprit sa ne luam inainte de plecare apa de la izvor ,apa binecuvintata pe care sa o bem si acasa.Inainte de plecare preotul ,care tocmai terminase slujba,ne-a povestit despre marturiile spuse lui de catre credinciosi la care li s-au vindecat sotiile de cancer.Cuviosul parinte ARSENIE BOCA vindeca cu o simpla binecuvintare in chipul crucii un cancer la o femeie ,zicind ca sa vada si doctorii ca este un doctor mai mare ca ei ,in ceruri;apoi vindeca de la distanta ,facind semnul crucii asupra sotului disperat ,care la cautat la manastire SINAIA ,zicindu-I sa mearga linistit ca sotia lui ,aflata in spital pe patul de moatre ..este vindecata.Pe o alta a vindecat-o in numele lui HRISTOS ,fiind in sala de operatie ,chiar inainte de a fi taiat cu bisturiul!Medicii s-au oprit pentru ca au vazut ca lipseste tumora pe care voiau sa o eradicheze ,adica au constatat ca le lipseste..obiectul operatiei!!Tot asa si pe maic MARINA ,actuala stareta de la manastirea BIC ,linga Simleu Silvaniei ,care era calugarita tinara ,a vindecat-o fara sa-I spuna nimica de faptul ca avea cancer hepatic [stiau doar maicile care au dus-o la investigatii…si bineinteles parintele].Deci concluzia este ca avem aici la PRISLOP un mare sfint roman ,care facea vindecari de boli incurabile si de aproape dar si de la distanta!!Apoi insasi cartea scrisa CARAREA IMPARATIEI ne dovedeste acest fapt ,ea fiind o carte deosebita ,prin problemelle ridicate si dezvaluite noua ,muritorilor de rind.Am plecat de la manastirea PRISLOP spre ARAD ,unde am ajuns tirziu,la ora 24…dar ce mai conta asta la noi??!!Sa ne ajute bunul Dumnezeu sa mai mergem pe la aceste locuri pline de har ,ca cele vazute acuma!

Reply With Quote