View Single Post
  #16  
Vechi 30.01.2018, 21:04:02
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Yasmina mai cunosc situatii ca a bunicii tale. Rude care nu sunt absolut de loc interesate de a o ajuta in ultimii ani ai vietii, dar iuti in a-si cere drepturile. Ptr ei sunt mai importante zidurile ca oamenii. Nu pun nici un pret pe oameni, dar pun pret pe ziduri. Cand vin din strainatate trec pe langa casa mamei, nu vad ca ar trebui taiate lemnele,intrebata ce are nevoie etc
Citat:
În prealabil postat de Addy11 Vezi mesajul

Juridic vorbind, ar mai fi o varianta de a mai salva ceva: Daca bunica este in deplinatatea tuturor facultatilor mintale, partea pe care o detine in prezent, cei 50%, adica 4/8 parti, poate sa v-o doneze (cu clauza de habitatie viagera)... adica nu poate fi data afara din jumatatea de casa cat timp traieste. Ulterior jumatatea ei va ramane integral voua. Cei 2 frati insuportabili, vor ramane totusi doar cu ceea ce au in prezent, adica 2/8 din avere (25%).

Aceasta metoda, poate fi insa contestata in instanta, iar daca interesul contestatarilor este foarte mare, exista sanse totusi sa castige. Evident, tine si de istetimea (ca sa nu zic prostia), resursele de timp si bani pe care sunt dispusi sa le investeasca + un avocat foarte bun. Nu stiu daca la mica avere pe care o aveti se va complica cineva atat de mult.

Ca si o concluzie, imi permit sa spun ca cele expuse de dvs sunt un exemplu al lucrurilor lasate la voia intamplarii. Oricata buna credinta ar exista, cateodata lucrurile trebuie transate pe masa, clar si la obiect.
Sfatul meu este totusi sa incercati sa ajungeti la o conciliere, discutand clar fiecare ce asteptari are si ce se poate face.
Ar mai fi o metoda sa fie data in ingrijire(asta e diferit de habitatia viagera), bunica dand partea sa celor care o ingrijesc.Adica 50% partea ei dupa casatoria cu bunicul sotul ei. Asta nu poate fi contestata in judecata din cate am inteles eu.Totusi ceilalti 2 nepoti vor primi 12.5% fiecare .

Ar mai fi o problema majora cei doi frati sa nu vrea sa vina la succesiune.Cunosc un caz cand tot asa unii vroiau sa impiedice accesul la masa succcesorala,deci partea ei de 50 %. Era amanata succesiunea de unii din familie care erau in strainatate.Dar notarul un om cu caracter dupa hartia care a trimis-o la adresa din Spania a simtit imediat ce vroia sa faca familia fratelui,atunci cand au vorbit telefonic. Blocarea succesiunii pana la o venire candva in tara initial in vara cealalta,asa cum a facut de cativa ani, in idea ca poate nu va mai veni de loc,responsabilitati ioc numai eschivare. Ei nici un fel de responsabilitati la deplasari la spitale,nevoi casnice ,taieri de lemne,luarea unei reponsabilitati in situatia cazului de a fi paralizata mama celor in cauza.

Deci trebuie neaparat facuta succesiunea ,cei doi fiind chemati de notar chiar daca ei nu vor vrea sa vina.E dificil aici ca in general notari se cam opresc aici, daca oamenii nu vor sa vina, si aici depinde de un avocat fiindca s-ar putea sa se ajunga si la proces nu stiu chiar sigur.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote