Subiect: Postul negru
View Single Post
  #631  
Vechi 15.06.2021, 10:54:36
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 397
Smile

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ma bucur si eu pentru Postul tau Cel Mare si pentru ce ai simtit atunci.

Cu tot respectul fata de duhovnicii tai, accept termenele fixate de ei numai daca ei se refera la ziua de iarna care se termina la ora 17,sau ziua de vara care se termina la ora 21, astfel ca o zi de post sa inceapa in seara de dinainte de ziua de post (17 iarna, respectiv 21 vara) si pana in seara zilei de post negru; sau din dimineata zilei de post pana in dimineata zilei urmatoare.
In acest fel se elimina posibilitatea de a posti ziua si a manca noaptea.
Fac precizarea de mai sus pentru a sublinia ca ziua de post sa fie intreaga, nu din 2 jumatati de zi; nu de la miezul zilei de azi pana la miezul zilei de maine, caci astfel n-ar fi nici macar doua jumatati de zi de post, n-ar fi nimic.

Cat despre Aghiasma si Anafura, eu cred ca sunt de un real ajutor pentru cei care sunt greu incercati sa biruiasca postul negru oricat de lung sau scurt ar fi. Cred ca numai din rea-credinta ar putea spune cineva ca sunt inlocuitoare de hrana si bautura; ele nu sunt apa si paine, ci Aghiasma si Anafura.
Multumesc :). De acord si cu varianta ta. Mi-ai dat o idee buna cu ora 21 acum vara... :) Makes sense! Perioada cand am tinut era in Postul Mare, in primavara acum, cand am si intrebat preotul dupa ce am vazut pe un site de ortodoxie, daca se tine cum scrie acolo. Si asa mi-a raspuns! prima oara tinusem de la 18 si un pic pana la 21:00 ziua urmatoare, nush simteam parca asa vroiam sa tin, iar dupa aia faceam cum a zis duhovnicul tineam de la 19:00 pan la 19:00 ziua urmatoare. E buna ideea cu anotimpurile care ai zis-o! O sa incerc cu 9 seara vara aceasta.

Da important si cu somnul sa nu dormim in timpul zilei... ca altfel trisam, si sa daruim din mancare celor sarmani!

De acord cu Aghiasma si Anafura.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 15.06.2021 at 11:22:21.
Reply With Quote