View Single Post
  #82  
Vechi 06.09.2016, 11:57:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu cred ca a spus nimeni aici pe forum ca relatiile dintre soti sunt pacatoase ,desigur daca nu se facea referire la relatiile din post ,zile de oprire,perioada ciclului si alte referiri la curatie(gravidie, boala,etc).


Da,de acord suntem pacatosi si facem pacate la tot pasul,dar nu este de dorit sa avem o atitudine laxa fata de acest aspect al firii umane,sa nu ne delasam cu usurinta ca si asa suntem coruptibili si sa facem mai multe.
Daca avem cateva kilograme in plus,continuam sa ne imbuibam consolandu-ne ca si asa suntem grasi?

Nu este productiv sa ne consolam ca suntem pacatosi ci sa fim vigilenti sa nu facem pe acelea care puteau fi oprite cu oarecare control de sine/vointa.

Oricum,preotii mai trec cu vederea relatiile maritale in post ale cuplurilor tinere,prospat casatorite,cu hormoni vijeliosi...dar la cuplurile adulte,care s-au mai linistit, spre 50 de ani asa...nu vad o problema in a nu putea sa se infraneze pt perioada de post sau inainte de Sf.Liturghie,sa fie mai linistiti.
Este in natura lucrurilor oricum.
Ba da, Yasmina. Tocmai asta este. Uite si la mesajele lui Demetrius mai sus si mai sunt destui. Nu mai reluam aici discutia.
Se spune si clar pe undeva ca "in/din pacat ne nastem".
Si chiar si ideea ca relatiile intre soti nu sunt permise in post, sau inainte de Sf. Liturghie pentru multi ridica un semn de intrebare. Uite ca tu insati pui aici aceasta problema cu abtinerea in anumite ocazii.
Pai nu tot asta inseamna? Ca trebuie sa ne abtinem pentru ca sunt ne-curate si pacat?
Altfel n-ar fi fost interdictie.
Eu asa vad lucrurile.
Ah, ca noi si altii ne infranam, este altceva. Nu vad o problema in infranare si autocontrol, ci am probleme cu regulile in sine, cu interdictiile. Existenta lor.
Scrie undeva, parca la par. Cleopa ca omul care a avut relatii cu femeia lui nu bare voie aia si aia si aia (in biserica), este "murdar".

Si nu depinde de varsta (infranarea sau vijelia) ci de hormoni si temperament. Sunt unii foarte tineri potoliti si frigizi si altii care la 80 ani nu se pot opri. Natura...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote