View Single Post
  #3  
Vechi 01.11.2016, 09:44:17
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Da, Serafim, asa pare a fi intrucat multi sufera de formalism si confunda Biserica cu afacerea lor personala.
Din aceasta pricina, iata, un om ca tine poate trai aceasta impresie, probabil cu tristete si spaima, cu dezamagire si nesiguranta, cu groaza, poate, uneori...
Dar nu e mereu asa si nu e peste tot asa.
Domnul este, cu adevarat, cu noi. Niciodata nu a lipsit din istoria lumii. Cand vei avea parte, cu inima infranta si smerita, de Sfintele Taine si cand, aflat la rugaciune vei trai mangaierea Harului, atunci te vei linisti mult si vei gusta un strop din neasemuita bucurie datatoare de viata.
Cauta sa cunosti pe Domnul, asa cum ne povatuiesc Batranii.
Cauta un barbat iscusit, crestin smerit cu lucrarea umila a rugaciunii si cu experienta in luptele despatimirii - care sa te calauzeasca.
Iar inainte de asta, scruteaza-te cu nadejde mare si, indiferent ce vei descoperi in tine, cheama Mila Domnului. Iti va raspunde, pe o cale sau alta, pe masura starii tale si a Voii Lui cu tine. Doar nu astepta sa devii sfant, mai intai, ca sa faci asta. Striga la Domnul asa cum un copil insingurat si speriat isi striga parintii. Domnul ne iubeste, Domnul iti va raspunde si te va mangaia si te va intari foarte.
Doamne ajuta!
(49 de ani,atâția ar fi avut si tata).Da,eu înțeleg că e nevoie să am si eu un "master",dar ce sa fac,dacă nu il am,mă las călăuzit de mirajele mele.Însă faptul ca nu am eu așa ceva,asta nu infirmă ceea ce văd că există,sau nu există.Cu cat afli mai multe cu atât ești mai îngrozit.Iar eu aleg mai bine să ma bazez pe rațiunea asta a mea tulbure,decât pe o credință într-un sistem creat de oameni în scopul controlarii si manipulării.Nu vezi ca saracii oameni,mai ales ortodocșii nostri ,cat de depersonalizati sunt,par asa niste zombii.E un comportament medieval,mai ales la pelerinaje.Sau săracii multi sunt bolnavi sau au probleme și se aruncă în misticism sau izolare ,cand ar putea pur si simplu să le infrunte,să nu mai fuga de realitate.Asta a devenit biserica,si de fapt asta a fost mereu.O mână de oameni au hotarat pentru restul.Elita a controlat plebea,iar inițiați sau sfinți ,marea majoritate mai întâi au fost anatemizati sau asupriti de biserică,iar pe unii abia după moarte,văzând ca lumea îi venereaza ia luat în folosul ei.Numai că asta e marea problemă si azi.Majoritatea nu vor să fie treziți din acest film iluzoriu cu perfecțiunea bisericii,fiindcă ea de fapt musamalizeaza orice păcat al ei,si le evidențiază doar pe ale celor din "lume".Sau mai ales teologia bisericii,e cel mai naiv tratat academic sa zic asa,majoritatea o cenzură ,ca si la conunisti,sau oricr stat totalitar,doar ca să se potrivească cu sistemul.Învățăturile biserici crestine sunt cioplite,schilodite,imprumutate,sunt sărace,sunt fals multe.In fine,trebuie alt topic si alte subiecte pe tema asta.Însă mulți știți asta...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote