View Single Post
  #52  
Vechi 13.08.2013, 12:04:05
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Ai putea să fii mai generos și mai înțelegător, dacă nu ai fi și matale cam rigid și limitat la puncte iar nu la cercuri și sfere largi.
Decebal, orice digresiune are ca natură să aprofundeze, să lărgească o înțelegere sau alta. Uneori asta presupune și o dezvoltare legată de un anumit procedeu al interlocutorului, de o tendință mai generală a lui de a vedea lucrurile, întrucât suntem în dialog.
Nu facem digresiuni de dragul or sau pentru că vrem să ne etalăm cunoștințele ci lărgim, uneori, cadrul, chiar unde alții poate nu se așteaptă, astfel încât tema centrală, așa cum bine spui, să poată fi dezvoltată.

Dacă însă îți pare că digresiunile mele sunt cu totul arbitrare și rupte de miezul topicului, din una două: ori nu ajung la tine (sau poate nu pricepi; că nu poți să pricepi ori că n-ai chef să cugeți, centrat pe ale tale exclusiv) ori, pur și simplu eu scap cu adevărat caii din hățuri. În prima variantă, poate ar fi bine să te mai revizuiești nițel, pe ici pe colo. În a doua, ce să zic, îmi pare rău dacă e așa și îmi cer scuze pentru devieri nefolositoare.
Reply With Quote