View Single Post
  #1732  
Vechi 26.06.2021, 20:31:29
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu pot sa nu respect dogma ortodoxa!

Despre virgulele gramaticale le las altora..

Prefer sa ma tin de dogma Bisericii ca pentru virgule sunt suficienti sa le numere.
Și cum te ții de ea? Mințind? Răstălmăcind textele scrise impecabil în limba română?

Nu te bate în piept cu virgulele, crezând că ești grozav dacă nu le iei în seamă. Ai auzit care e numele Domnului? ”Eu sunt Alfa si Omega, Începutul și Sfârșitul”. Deci iată o perfecțiune veșnică a întregii propoziții rostite și scrise, de la cuvinte, litere până la semnele de punctuație și spațiile libere, de la aliniatul de început și pâna la punctul final (Amin).

Omul ar vrea și el să pară asemenea Domnului când vorbește sau scrie și pentru asta începe să se autocorecteze cioplind și finisând tot ce spune și ce scrie, la infinit, doar pentru mândrie și slavă deșartă de la oameni și de la lume. Cad și eu în acest prost obicei dar totuși nici n-aș vrea să las după mine dâre de maximă rușine lingvistică.

Cum deci te ți de dogmă? Mințind și răstălmăcind scripturile împreună cu tot felul de batjocuritori? Cum? Nepăsându-ți de adevăr și de textul scris? Cum te ți de dogmă dacă nu vrei să o respecți?

Ai auzit de faptul că Duhul Sfânt Mângâietorul e o Persoană, al treilea Ipostas al unicului Dumnezeu, după Tatăl și după Fiul și că El este Duhul Adevărului?

Cum deci respecți tu dogma dacă minți și dacă amăgești cititorii călcând în picioare textul pe care îl citezi răstălmăcindu-L spre a ta pierzare?

De fapt nu respecți dogma ci minți că o respecți.

Te-am urmărit. Tot forumul l-ai umplut cu minciuni și răstălmăciri și cu interpretări viclene, cu echivalențe răstălmăcite ale textelor postate de alții.

Ia o pauză. Ți-ai face un bine.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.06.2021 at 20:33:33.
Reply With Quote