Subiect: AutoVortex
View Single Post
  #150  
Vechi 09.09.2021, 07:40:49
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.994
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Moartea lui Iisus a fost o mare decepțir pt apostoli șii neînțeleasă. Asta pentru că nu există nicio explicație logică a morții Lui.
E drept ca pentru un credincios veritabil logica se ridica la nivele cu totul de neînțeles pentru orice neam.

23. Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.(1Cor1,23)


Unii dintre cei care au inteles logica mortii Lui au adoptat-o intocmai si astfel au explicat-o oricui vrea sa priceapa.
Ca Iisus este Fiul lui Dumnezeu si propovaduieste Cuvantul Lui o dovedeste si faptul ca inainte de Iisus si proorocii faceau la fel si suportau si ei moartea pentru "curajul" acesta.

Faptul ca si intelectual se poate argumenta aceasta jertfa demonstraeza ca logica e o carenta la cei care acuza si ucid.

Citat:
Eu sunt o fire introvertită, am preferat mereu să meditez la valorile și sensul vieții. Când "prietenii" mei erau afară la fotbal eu meditam meditațiile lui Descartes.
...
Restul, plebea se limitează la cele 5 simțuri, plăcerea lor fiind atât de limitată de timp și spațiu încât trebuie sa-si ocupe timpul făcând "ceva", munca fiind marea lor realizare și mândrie.
Daca de la varsta "batutului mingii" meditezi la valorile si sensul vietii,nu-mi ramane decat sa sper ca, intr-un tarziu, le vei gasi pe cele pentru care merita sa traiesti (viata vesnica); altfel mai bine muncesti.
9. Și Eu zic vouă: Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!(Lc11,9.13)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.09.2021 at 00:50:27.
Reply With Quote