View Single Post
  #8  
Vechi 30.04.2009, 12:04:56
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin Vezi mesajul
Dar, spunea când trecea pe lângă Gafencu acesta îi striga aproape „Rugăciunea, să nu lași rugăciunea!” sau „Fii tare! Rezistă!” Mai apoi, a înțeles că ei țintiseră mai sus și nu i-a mai judecat.
Marius Ștefan
Citind acest pasaj m-am hotarat sa va postez cateva fotografii de la pomenirea lui Valeriu Gafencu. Unii spun ca e legionar altii sfant, eu stiu doar ca eu si sotul meu avem mare evlavie la el. Mai mult decat atat recent (de paste, cand am urcat la Slanic la manstire ne-am oprit la Tg. Ocna la cimitir) am ajuns din nou la cimtir unde se gaseste monumentul si Puscaria (undeva in spate). Doi gropari sapau o groapa ptr un mor si am vazut acolo la margine oase gasite in pamant. Sotul meu i-a intrebat ce sunt acestea? Stiti ce ne-au raspuns?? Ooooo dar la noi se intampla adesea sa gasim oase, cranii (chiar cate 4 sau 5 intr-un loc) de la cei ce au murit pe aici. Sus acolo..la puscarie..pe vremea prigoanei..mureau pe capete si ii aruncau in gropi comune.. Ma gandesc fratilor, asa cum bine spunea Tudor Ghe. intr-un cantec "Cine tie a carui fiu, cine stie a carui tata"? privim oasele??
Attached Images
File Type: jpg CIMG5058.jpg (96,6 KB, 23 views)
File Type: jpg CIMG5063.jpg (99,9 KB, 33 views)
File Type: jpg CIMG4607.jpg (99,1 KB, 26 views)
Reply With Quote