View Single Post
  #6  
Vechi 23.01.2012, 11:33:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Hristos Cel răstignit este prezent lîngă noi

Inițial am vrut să deschid un topic nou, dar am descoperit că pot posta aici.

Jertfa de acum două milenii este dificil de înțeles pentru majoritatea dintre noi. Mulți oameni cred că durerea fizică a Omului-Hristos ne-a împăcat pe noi cu Dumnezeu-Tatăl, dar nu este așa. Chiar Rafail Noica susține că este o erezie să crezi așa ceva.

Sensul corect al sacrificiului de pe Golgota este asumarea de către Hristos a tuturor relelor care s-au întîmplat în lume de la căderea protopărinților și crima lui Cain pînă la ororile apocaliptice. Această asumare înseamnă o trăire reală a Lui lîngă cel care păcătuiește, ca martor la suma tuturor relelor săvîrșite, nu ca părtaș la acestea. El Se face pe Sine vinovat deși este cu totul nevinovat de păcatul omului, trecînd acest rău prin Cruce și anihilîndu-l - cu condiția să credem acest lucru și să ne pocăim.

Dar ce presupune această asumare? Răspunsul este un fapt la care merită să medităm: Hristos în cele șase ore de agonie, o agonie din cauza ororilor lumii și nu a durerii la care este supus, concentrează toată istoria umanității în acel scurt interval. Acele ore care s-au scurs în timpul nostru nu s-au terminat în timpul Lui Dumnezeu. Iisus pe Cruce este martor al tuturor evenimentelor din viața fiecăruia dintre noi.

Așadar, care este sensul Sfintei Liturghii? Ce se întîmplă în momentul cînd preotul aduce pe altarul bisericii jertfa cea nesîngeroasă? Am citit undeva că, datorită faptului că Liturghia este o transpunere din timpul nostru în timpul divin, în acel prezent continuu al Lui Dumnezeu, jertfa adusă de preot ESTE de fapt Jertfa de pe Cruce de acum două mii de ani. Nu este un simbol, nu este o metaforă, nu este altă jertfă. Este un fapt fundamental, greu de înțeles dar care trebuie crezut.

Deci, cînd mergem Duminică la biserică, noi sîntem martori la Jerfta de pe Cruce cea unică prin ieșirea din istorie și intrarea în acel ASTĂZI al Domnului și al Cerului. Liturghia pămîntească trebuie să fie aceeași cu Liturghia cerească și identică cu Liturghia săvîrșită cînd Hristos-Omul, Miel și Arhiereu în același timp, S-a adus pe Sine jertfă Tatălui ceresc din dragoste infinită față de creaturile Sale.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 23.01.2012 at 14:37:26.
Reply With Quote