Subiect: Scurt pe doi
View Single Post
  #132  
Vechi 26.07.2017, 17:45:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Zeci de cetățeni au participat miercuri la dezbatarea privind noua carte de identitate pe care Ministerul de Interne dorește să o introducă de anul viitor. Majoritatea s-au declarat împotriva acestui document care va putea conține datele biometrice ale deținătorului.
"Nu suntem de acord cu introducerea unui astfel de document electronic în lipsa unui studiu de fezabilitate. Pentru că la fel s-a întâmplat în cazul Cardului de Sănătate și vedem că în loc să îmbunătățească sistemul, mai mult rău face. Nu vrem să se arunce din nou banii pe fereastră pentru o modificare care nu ajută nimănui. În plus, nu se precizează în ce condiții ar putea avea acces la informațiile de pe cardul de identitate diverse instituții, publice sau private", a declarat unul dintre participanții la dezbaterea publică.
În replică, reprezentanții Ministerului de Interne au explicat că estimările de costuri nu vor putea fi făcute decât după ce toate elementele de securitate ale noului document vor fi stabilite, iar accesul la informațiile personale va fi reglementat, la fel ca până acum.
"În condițiile legii, atât instituțiile publice, cât și operatorii privați, precum băncile, vor permite accesarea datelor personale. Dar numai în condițiile legii. Impactul financiar nu poate fi calculat încă, pentru că nu sunt stabilite elementele de securitate pe care le va avea noul document. În acest moment, putem spune că modificările actualei infrastructuri la nivel central prezintă costuri care estimăm că nu vor depăși un milion de euro, iar la nivel național depinde foarte mult de vechimea stațiilor și sistemelor de operare, cât de vechi sunt, însă o cifră maximală estimativă pentru dotarea pe IT este de 6.5 milioane euro", a declarat unul dintre reprezentanții Ministerului de Interne.
Cetățenii care au participat la dezbatere au fost nemulțumiți, în primul rând, de faptul că acest buletin va putea să conțină CIP, amprente și date privind sănătatea posesorilor, ceea ce, spun ei, îi va face vulnerabili în fața oricui va vrea să le facă rău, inclusiv in fața autorităților.
"De trei ani de zile avem o lege care prevede introducerea noilor acte de identitate care să conțină CIP-uri. Iar noi am propus, acum, introducerea posibilității de a opta pentru o carte de identitate simplă, care să nu aibă o variantă electronică sau un CIP, iar pentru cei care doresc, posibilitatea de a alege o carte de identitate cu CIP, care să permită accesul la diverse facilități pe care informatizarea și tehnologizarea o dau", a declarat Marius Tache, directorul Direcției de Comunicare din cadrul Ministerului de Interne.
"Noi nu suntem de acord cu introducerea de CIP-uri. Ce urmează, indroducerea de CIP-uri în mâna sau în frunte? Lăsați documentele așa cum sunt acum, nu ne băgați pe gât un act cu care nu suntem de acord", a declarat un alt participant la dezbatere.
"Se crează o bază de date foarte complexă, cu informații ce țin de sănătatea persoanei, de datele financiare, de amprente, iar toate astea se stochează pe internet. Există două probleme. În primul rând, oricând cineva poate sparge aceste baze de date și fura informațiile pentru a le folosi în scop infracțional, precum furtul de identitate sau furtul din conturi bancare. O altă problema e reprezentată de o posibilă urmărire excesivă a persoanei, ceea ce înseamnă că statul poate, de exemplu, dacă un cetațean are păreri contra statului, acesta va putea fi mult mai ușor urmărit, să îi fie luați banii, și așa mai departe", a spus una dintre femeile care a luat parte la dezbaterea privind noile acte de identitate.
"Acest nou document este similar cu un dosar al fostei securități, ba chiar mult mai amplu. Iar introducerea acestui cip nu ar fi decât un preambul al implementării CIP-ului în oameni. Asta nu este decât o modalitate prin care masoneria ne poate controla mai ușor. Interesele cui le reprezintă MAI promovând această lege? Care e siguranță pe care o reprezintă aceste documente?", a întrebat retoric un bărbat, care a luat cuvântul în cadrul dezbaterii.
Un alt cetățean s-a arătat nemulțumit și de actualul document de identitate și a cerut autorităților să eliminea o serie de precizări de pe viitoarea carte de identitate.
"Pe actualul document de identitate, pe poză mea din dreapta, cea mică, scrie CARD, care citit de la dreapta la stânga rezultă DRAC. Iar pe pieptul meu, la aceeași poză, scrie SEX, SEXE, SEX. Nu sunt de acord să se scrie așa ceva pe niciun document" , a spus acesta.
La dezbatere a luat parte și un așa-zis călugăr, care a fost prins de poliție, în trecut, în timp ce vindea presupuse moaște oamenilor, în apropiere de Patriarhie.
"Statul să facă ce vrea, iar cetățeanul la fel! Eu nu mai am de ani de zile buletin. Astfel, cine e cu Dumnezeu poate rămâne cu Dumnezeu, indiferent de ceea ce hotărăște statul. Da, am avut probleme cu Poliția, cu Jandarmeria, am primit amendă fiindcă nu aveam document cu valabilitate, dar nu mi-a tăiat nimeni degetul, nu m-au luat la muncă sau ceva. Deci, dumneavoastră faceți ce vreți, dar dați posibilitatea cetățeanului ca, dacă nu dorește, să nu fie obligat să aibă un astfel de document. Eu nu sfătuiesc oamenii în niciun fel, doar le spun ce am făcut eu" , a declarat așa-zisul călugăr, care nu mai face parte de mulți ani din lumea monahală, dar care în continuare pretinde că este omul lui Dumnezeu și îmbracă haine preoțești.
Majoritatea cetățenilor care au participat la dezbatere au declarat că cel mai indicat ar fi ca dezbaterea publică asupra acestui proiect legislativ să se prelungească și chiar să dea posibilitatea, celor care nu doresc noi cărți de identitate, să păstreze actualele buletine. Reprezentanții Ministerului de Interne au declarat că au luat act de toate opiniile și propunerile, și se va analiza posibilitatea ca parte dintre acestea să se regăsească în formatul noii legi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote