Subiect: copiii bolnavi
View Single Post
  #2  
Vechi 08.09.2007, 14:40:54
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite urzicuto o sa vorbesc despre mine.Am doua boli mai importante (ca mai am eu si altele:)deocamdata pentru mine incurabile care mai iute sau mai tirziu ma vor duce in groapa. Domnul a dat domnul a luat! Fie numele Domnului binecuvintat. Cind ai astfel de boli si cind ele vin dupa o serie neintrerupta de necazuri te intrebi de ce? De ce eu? De ce mie?
Sincer nu prea am ajus la un raspuns care sa ma multumeasca. E greu sa intelegi de ce lasa Dumnezeu ceva ce consideri tu rau sa ti se intimple sau mai rau sa i se intimple cuiva drag. Dar nu mai caut de mult raspuns. Sint convins ca Dumnezeu este vistiernicul bunatatilor si ceea ce traiesc eu sau parintii de care spui este BINE! Ca nu-l intelegem noi asa, ca-i greu de dus....este cu totul altceva.Dar necazurile sint o sansa in plus de mintuire pentru cel afectat direct si pentru cei din jur. E pastila amara care aduce vindecarea.
Moastele sint bune si uneori dupa atingerea lor cineva se vindeca. Dar oare nu sint Dumnezeu/Maica Sa/Sfintii tot timpul in jurul nostru? Eu am atins moastele la f. multi Sfinti fara folos trupesc (cred)
Nu am o cultura teologica f. vasta si Acatistele de multe ori simt ca nu ma reprezinta...si am incercat de cind l-am cunoscut pe Dumnezeu sa fiu sincer cu El.(Ma rog pt vrasmasi doar daca chiar i-am iertat nu pentru ca se cere)asa ca in legatura cu bolile rugaciunea mea este scurta :"Doamne ajuta-mi mie pacatosul daca-i de folos sa ma vindec.Dar daca Doamne daca este spre mintuirea mea si a celor de linga mine sa nu ma vindec, sa nu ma vindec! Da-mi insa te rog putere, sa pot duce boala fara cirtire."
Un singur lucru este insa clar crucea mea este insa mult mai usoara decit crucea parintilor de care vorbesti.Nici ei insa nu trebuie sa uite ca mai inainte sa fie ei parintii copiilor parintele nostru a tuturora este Dumnezeu! Nimeni nu poate iubii cit ne iubeste EL. Nici o mama nu-i mai MAMA decit Maica Domnului!
Curaj!
Reply With Quote