View Single Post
  #32  
Vechi 24.05.2016, 22:21:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Da frate, te aud, si mi se pare o idee foarte buna.Chia ma asteptam ca lumea sa se prinda despre tema si sa mai adauge,parerile situatiile care le-au schimbat lor perceptia, dar cu timpul poate lumea va intelege mai exact ce am vrrut sa spun.

Chiar urma sa vorrbesc la un moment dat de suferinta si modul cum i-a gasit un inteles Viktor Frankl in cartea "Omul in cautarea sensului vietii", un om care a stat 3 ani jumate in lagarre de exterminarre.Cum am inteles ca esti in domeniu psihologiei cred ca poti exemplifica mai bine ca mine, cum face ca o situatie de viata disperata concreta sa ii gaseasca un sens si omul sa plece linistit acasa.Stii logodramele binecunoscute!
Desi o carte la un pret mic, o pun printre primele 10 carti de suflet.Scrisa la putina vreme dupa iesirea din lagar si cu intentia initiala de a o edita fara autor, tocmai considetand mesajul important .A vrut sa faca asta caci este si un om foarte modest ,cu o valoare remarcabila.Fiind laudat la un moment dat si pus alaturi de celelalte doua mari scoli vieneze spune modest:"Si un pigmeu stand pe umarul unor giganti(sprijinindu-se pe invataturile lor,Frreud si Adler) ar parea inalt!"
DEci cazul Frankl care concret fiind in lagar a realizat ca nimeni nu ii poate lua decizia de avea un anumit raspuns ptr situatia in care se afla, indiferent de vitregia conditiilor de acolo.
Da este o idee foarte buna asta cum sa o acceptam mai usorr suferinta si sa ii pricepem sensul.
Oricum eu am ramas cu raspunsurile in urma!:-)
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 24.05.2016 at 22:25:29.
Reply With Quote