View Single Post
  #18  
Vechi 03.05.2012, 12:16:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Asadar, omul nu numai ca e vinovat direct sau indirect de moartea unei tinere fete, avand sange pe maini, impreuna cu maicile care i-au fost complice, dar a mai fost si dat afara din biserica. Propun ca cei care vor sa-i arate mai mult decat compasiune sa-l urmeze, sa se lepede de BOR, ca sa stim si noi o treaba. Nu poti sa recunosti autoritatea bisericii si in acelasi timp sa crezi ca ce-a facut acest om e ceva intemeiat, din moment ce insasi biserica a considerat de cuviinta sa-l dea afara din randurile sale.
Nu a fost dat afara din Biserica, pentru ca la ortodocsi nu prea am auzit sa se faca excomunicari (mai sunt la catolici), doar ca nu mai e calugar. De altfel se spunea ca nici manastirea Tanacu nu prea era in legatura cu episcopia.
La biserica unde merg intr-o duminica a murit un batran in timpul slujbei, cum ar putea sa fie preotul vinovat de moartea lui? Femeia aceea a fost primita la manastire desi avea probleme psihice (sau era posedata). Nu stiu daca se stia asta sau crizele au aparut dupa aceea, cert e ca nu a fost alungata de acolo din aceasta cauza, e un lucru de omenie? Din cate am inteles era de la orfelinat, nu avea unde sa se duca, asadar acestia au ajutat-o.
In al doilea rand, ei nu au tinut-o acolo fara tratament medical, nu s-a spus prea mult (pentru ca trebuia sa se insiste pe ce fac credinciosii fanatici) ca a fost dusa la spital, iar de acolo a fost trimisa inapoi dupa un scurt tratament. Cine sunt de vina, nu medicii in acest prim caz? Cei de la manastire nu au lasat-o pe drumuri, ci au luat-o inapoi. Si au ingrijit-o cum au stiut, daca medicii nu au facut nimic.
Se pare ca nu era doar o boala psihica, pentru ca scrie ca acele crize erau in timpul slujbelor, bolnavii psihici nu au asa ceva. Un posedat are o putere mare, normal ca in timpul crizei trebuie legat, ii legau si la spital pe cei ce aveau crize psihice. Cu mancarea nu stiu cum a fost, dar daca cel ce are crize se zbate tot timpul cum poate fi hranit in afara de perfuzii? Ca nu au mai avut pe cine sa intrebe, maicuta murise. Deci de unde au gasit dovezi ca a murit din cauza celor de la manastire?
Din cauza secularizarii de fiecare data cand moare un om se pune intrebarea cine e de vina. Chiar daca e un accident cineva trebuie sa fie de vina. Cel mai sigur lucru din cate exista e ca la un moment dat fiecare om moare, iar nu toti mor cand sunt batrani. Dumnezeu hotaraste cine moare si cand moare, stim cine face asta. De obicei cei ce sunt revoltati de moarte, hotarati sa caute un vinovat (nu ma refer la acest caz) sunt din cei ce sunt ingroziti de gandul ca exista un sfarsit, desi de obicei nu se gandesc la el, poate dupa 90 de ani incolo.
In concluzie, probabil procesul a fost influentat de valva creata de ziaristii in cautare de senzational si de atacare a bisericii. Sa nu ne amagim, multi din mass-media sunt ori atei ori nepracticanti, unii din ei avand chiar o suparare impotriva bisericii si preotilor (desi spun ca ei cred intr-un Dumnezeu, dupa cum il inteleg ei). Astea erau mai evidente inainte, dar in ultimul timp pare ca s-au mai temperat, la fel cu defaimarea romanilor si Romaniei.
Reply With Quote