View Single Post
  #1  
Vechi 09.08.2012, 03:48:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Discernamantul duhovnicesc

Ca sa nu fac off topic si sa aglomerez subiectul despre ratacirile pr. Arsenie Boca, scriu aici un contra-exemplu, chiar doua.
Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Saracii oameni, si el si ea Cine este preotul? A devenit preot pana la urma?
Sfatul este intr-adevar bun.
Adrianna, nu stiu cine erau respectivii si ce s-a mai ales de ei... e trist intr-adevar ca un asemenea caz a existat si mai este si indreptatit de catre unii, cu inclinatii spre fanatism.

Deci, exemplele pe care vroiam sa le dau sunt legate de Sfantul Ambrozie de la Optina, din cartea "Sfaturi pentru familia crestina". Ca o paranteza, Staretul Ambrozie de la Optina s-a nascut la 21 Noiembrie 1812 si a trecut la cele vesnice la 10 Octombrie 1891. A fost inmormantat, cu procesiune mare, in data de 15 Octombrie - zi care coincidea cu sarbatoarea icoanei Maicii Domnului "Sporitoarea Granelor" , icoana pe care el insusi o comandase si care o reprezinta pe Maica Domnului pe mori, binecuvantand snopii pe campul secerat.


Un tanar de langa Pustiul Tihon (situat la o departare de cincizeci de verste de Optina) a hotarat sa se casatoreasca, pentru ca mamei sale care era batrana ii slabisera puterile si in casa nu mai erau alte femei. La sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului s-a dus la parintele, iar acesta i-a spus: "Vino la sarbatoarea Acoperamantului Maicii Domnului". Ajuns acasa, mama lui se supara: "Doar te incurca staretul, n-ai timp". La sarbatoarea Acoperamantului, parintele ii spune: "Asteapta pana la Boboteaza, vom vedea atunci ce se va intampla", iar acasa mama il cearta pe tanar si mai mult. La Boboteaza, tanarul il anunta pe staret ca nu mai poate suporta ocara mamei. Parintele ii raspunde insa: "Mi-e frica ca nu o sa ma asculti, iar sfatul meu este acesta: nicidecum sa nu te casatoresti, asteapta". Tanarul a plecat si s-a casatorit. Peste vreo doua luni de la casatorie, tanarul a murit si sotia a ramas fara mijloace de intretinere.