View Single Post
  #4  
Vechi 10.08.2012, 04:25:12
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Sophia draga, multumesc de interventie, dar trebuie sa spun ca de multe ori ma intreb - cam retoric, ce-i drept - in ce fel citesti tu firul de discutie.

Lucrarea citata am precizat-o deja : "Sfaturi pentru familia crestina", Sf. Ambrozie de la Optina.

Am sa scriu foarte pe scurt si ce am vrut sa zic (desi credeam ca e evident!), ptr ca mi-a cazut internetul aici pe coclaurile astea si trebuie sa ma rezum la iPhone, desi nu-s chiar fan touch-typing. Rog in consecinta ca iertati posibilele greseli ortografice...

Deci, topicul a plecat ca un contra-exemplu la acea recomandare de casatorie, data "la plesneala", de catre pr. Arsenie Boca unui tanar teolog, viitor preot, venit sa-i ceara sfatul pentru gasirea unei consoarte.

Exemplificam mai sus cum par. Ambrozie de la Optina a sfatuit tineri in situatii oarecum asemanatoare. Cum s-a folosit el de darul inainte-vederii si nu le-a incuviintat pur si simplu cererile lor. Deci, nu i-a lasat sa se loveasca cu capul de pragul de sus, doar asa ca sa-i in invete minte, si sa traga ponoasele ei si cei din casa lor. Oamenii sunt unici, si viata fiecaruia este unica si pretioasa. Trebuie sa-i tratam pe fiecare cu respect si cu iubire adevarata de aproapele; iar duhovnicii sunt lasati de Dumnezeu sa ne ajute, sa ne dea sfaturi - pe bune, cum ar zice unii. Nu sa ne lase sa dam cu oistea-n gard (asta vizavi de casatoria nenorocita a acelui baiat mentionat la inceput).

Sper ca acum ai prins ideaa. Daca nu, am sa revin..:)