View Single Post
  #28  
Vechi 23.08.2012, 08:48:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pot să o fac și eu, nu-i nevoie să-i înregistrezi, cu jumătate din lista de "etaloane" ale BO postată de tine mă cunosc personal.
Bine, atunci am să o fac doar pentru mine.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Țin totuși să-ți corectez o eroare de percepție: eu nu sunt un detractor al părintelui Arsenie Boca,
Mă bucur, nici nu am perceput altfel lucrurile.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Arsenie Boca este o figură marcantă a ultimei jumătăți a secolului trecut, dar n-a fost, și nu este, buricul ortodoxiei românești.
De acord cu tine. Dar Părintele Arsenie Boca a fost și rămâne un fenomen unic în istoria poporului nostru. Nu afirm eu acestea ci chiar acești părinți care și ei la rândul lor au fost prigoniți de regimul comunist. A fost unul printre cei care Dumnezeu ne-a dat puterea de a nu ne pierde credința în timpul regimului comunist. De semenea sunt Sfinții Martiri de la Aiud. Apoi sunt mulți alți părinți pe care nu are sens să-i pomenesc, îi cunoaștem foarte bine.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cimitirul de la Sihăstria este plin de sfinți, cu fapte minunate și tot ce trebuie pentru sinaxar bifat, însă niciunul dintre prietenii Domnului ce odihnesc acolo n-a declanșat o industrie propagandistică profitabilă și un val seismic pietist cum se întâmplă în contul părintelui Arsenie Boca.
De acord cu tine, dar te întreb părintele Arsenie a declanșat acest fenomen?

Apropo ești departe de a intrepreta corect ideea cu acest val seismic pietist de care tu amintești. Așa ca o ultimă întâmplare îți pot relata că un părinte de Mănăstirea Hadâmbu care a venit în Ardeal, în perelinaj cu Icoana Maicii Dommnului făcătoare de minuni, avea în buzunar un teanc de poze cu Părintele Arsenie (hai să le spunem poze) și le împărțea mirenilor care se ichinau la icoana. Am avut ocazia să discut cu acest părinte care mi-a spus că nu l-a cunoscut pe părintele, dar are mare evlavie la părintele. Spunea că el mereu poartă iconițe cu Maica Domnului și Părintele Arsenie pe care le împarte oamenilor. Părinții care slujesc la biserica unde eu merg, au mare evlavie la Părintele Arsenie. În amebele biserici surori (sunt 2 biserici sub aceeași parohie) sunt icoane ale părintelui, pe care noi le cinstim. Unul dintre părinți l-a cunoscut pe Părintele Arsenie și ne povestește foarte mult de el, a scos chiar o carte. Nu spun astea spre laudă, ci doar pentru a mă face mai bine înțeles. Cunosc două mănăstiri, cărora doresc sa le păstrez anonimatul, unde Părintele Arsenie este pus la loc de cinste. Și oare câte mănăstiri or mai fi care chiar dacă nu îl pun pe părintele la loc de cinste, viețuitorii de acolo îl au pe părintele în suflet? Vezi pietismul de care tu amintești pleacă din sânul bisericii cu binecuvântare, iar unda de propagare eu tind să cred că ține de sfințenia celui care a inițiat-o.

Nu neg faptul că eu sau alți depți ai părintelui nu putem greși. Cu siguranță avem și noi greșelile nostre, eu unul mi le asum, ca dovadă am să certcez mai în amănunt cazul cu Filocalia. Sfânt nu este egal cu infailibil, din exterior este posibil ca această ideea să fie percepută, aici poate este marea mea greșeală. Dar prea multe idei care dau cu bâta în baltă îmi stârnesc râvna aceasta.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sunt destule indicii dubioase în jurul acestei mișcări de mase care trebuie tratate cu discernământ și dreaptă socoteală, ca să nu repetăm cumva rătăcirile, urmate de isterii religioase colective, de tipul Maglavit sau Pucioasa.
Nu poți compara mormântul Părintelui cu cele două cazuri. Pentru a nu mai dezbate pagini interminabile pe acest topic și pentru a evita stârnirea altor adepți ai părintelui, dacă nu te deranjează aștept pe privat indiciile dubioase de care amintești.

Last edited by ovidiu b.; 23.08.2012 at 10:36:35.