View Single Post
  #24  
Vechi 24.01.2013, 15:53:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Bineinteles ca ar fi de preferat ca o casnicie sa dureze pana la moarte! Din aceasta cauza consider ca inainte de a se casatori doi oameni trebuie sa locuiasca un timp impreuna, pentru a vedea daca se potrivesc, daca sunt pe acceiasi "lungime de unda""!
Sa locuiasca impreuna este mult prea riscant (ma refer la cazul in care cei doi vor sa ramana curati inaintea lui Dumnezeu), dar eu cred ca poti sa-l cunosti pe celalalt si intr-o relatie de prietenie care dureaza mai multe luni, nu se poate sa nu ai semne, spun asta cu toata convingerea.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Totusi, daca dupa un anumit timp de convietuire , dupa o analiza realista, se constata ca nu mai exista acele sentimente care leaga doua persoane, este de preferat ca fiecare sa-si vada de drumul lui, neavand nici o logica si nici un sens ca doua persoana intre care nu mai exista iubire sa stea impreuna!
Am citit la un Parinte, nu imi mai amintesc acum la cine, ca daca dragostea dispare in timp, inseamna ca de fapt ea nu a fost de la inceput.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Motivele invocate de unii- "stam impreuna pentru copii"", nu rezista- intr-o familie in care nu mai exista sentimente de iubire intre cei doi parinti, nu exista conditii favorabile pentru dezvoltarea psihica si emotionala a copiilor!
Ca sa poti sa iubesti in continuare, sa gasesti putere sa treci peste ce nu este asa cum iti doresti, trebuie sa te jertfesti pentru celalalt (nu sunt cuvintele mele, le-am auzit intr-o conferinta a parintelui Coman). Stiu ca in practica este tare greu, dar am convingerea ca roadele sunt pe masura efortului.
Reply With Quote