View Single Post
  #24  
Vechi 26.07.2013, 12:33:26
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Sa nu uitam ca fotografiile au fost facute in timpul slujbei deci cand harul este prezent. Daca sustinem contrariul atunci ajungem sa hulim si sa spunem ca in timpul Slujbei Botezului in Sfanta Biserica ortodoxa nu exista Duh Sfant. Rau am ajuns daca ne-am dus pana acolo cu gandul ca sa nu mai credem ca in Sfanta Biserica in timpul tainei Botezului, nu este Duhul Sfant prezent.
Nimeni nu contestă harul. Dar cum să admiți că acesta poate fi fotografiat? Ar fi o blasfemie, căci l-ai coborî pe Dumnezeu la nivelul creaturii, harul fiind nedespărțit de Persoana Sa.

Văd în controversa din jurul acestui subiect o diferență majoră cu privire la felul în care înțelegem harul. Și constat că cei care susțin posibilitatea observării lui au o viziune catolică, substanțialistă, cu privire la har, deși, paradoxal, sunt cei mai harnici critici ai catolicilor.

Nu neg nici posibilitatea ca lumina necreată să copleșească în cazul sfinților trupul, în așa măsură încât să devină vizibilă chiar și cu ochiul fizic, pentru că nu există o graniță de netrecut între necreat și creat, Dumnezeirea transfigurând creația atunci când omul conlucrează cu Ea.

Personal mă feresc să afirm că n-a fost o minune; dar mă feresc în aceeași măsură și să afirm că a fost. Pur și simplu n-am de unde să știu, iar minunile depășesc, cum ai și spus, puterea noastră de înțelegere. Totuși, o fotografie care circulă pe internet este prea puțin pentru a stabili adevărul. De aceea cred că este bine să fim rezervați.

Last edited by N.Priceputu; 26.07.2013 at 12:59:35.
Reply With Quote