View Single Post
  #1  
Vechi 08.12.2013, 16:42:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Rugaciunile parintilor

Rugaciune pentru fericirea si bunastarea copiilor

Parinte Sfinte, Dumnezeule Cel mai inainte de veci! De la Tine vine tot darul, tot binele. Tie ma rog cu osardie pentru copiii pe care mi i-a daruit harul Tau. Tu le-ai dat viata, daruindu-le suflet nemuritor, i-ai renascut prin Sfantul Botez, pentru ca ei, potrivit voii Tale, sa mosteneasca imparatia cerurilor. Pazeste-i, dupa bunatatea Ta, pana la sfarsitul vietii lor.

Sfinteste-i cu adevarul Tau, ca sa se sfinteasca in ei numele Tau. Ajuta-mi cu harul Tau sa-i cresc intru slava numelui Tau si spre folosul aproapelui, si da-mi pentru aceasta mijloacele de trebuinta: rabdare si putere.

Doamne! Lumineaza-i cu lumina intelepciunii Tale, ca sa Te iubeasca din tot sufletul si din tot cugetul lor; sadeste in inimile lor frica si dezgustul fata de orice faradelege, ca sa umble intru poruncile Tale; impodobeste sufletele lor cu intreaga intelegere, cu harnicia, cu indelunga rabdare, cu cinstea; cu dreptatea Ta ocroteste-i de clevetire, de slava desarta, de uraciuni; stropeste-i cu roua harului Tau, ca sa sporeasca in virtuti si sfintenie si sa creasca in bunavoirea Ta, in dragoste si cucernicie.

Ingerul pazitor sa ramana cu ei totdeauna si sa le pazeasca tineretea de gandurile desarte, de inselarea smintelilor lumii acesteia si de toate bantuielile cele viclene. Iar daca vor pacatui vreodata inaintea Ta, Doamne, nu intoarce fata Ta de la ei, ci fii milostiv, dupa multimea indurarilor Tale desteapta in inimile lor pocainta, curateste-le pacatele si nu-i lipsi pe ei de bunatatile Tale, ci da-le toate cele de folos spre mantuirea lor, ocrotindu-i de toata boala, primejdia, nevoia si necazul, adumbrindu-i cu mila Ta in toate zilele vietii acesteia.

Dumnezeule! Tie ma rog: da-mi sa ma bucur si sa ma veselesc de copiii mei si invredniceste-ma sa ma infatisez impreuna cu ei la Infricosatoarea Ta Judecata si sa zic cu indraznire nerusinata: "Iata eu si pruncii pe care i-ai dat mie, Doamne!" Amin.
Reply With Quote