View Single Post
  #20  
Vechi 13.12.2013, 00:14:40
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Dar asta deja inseamna ca tu crezi ca un copil ar trebui sa invete doar ceva anume.
Doar eu? Tu nu? Nu avem toti o parere despre asta? De-asta exista o programa scolara. De-asta se si fac eforturi pentru a proteja copiii de lucruri considerate daunatoare, gen scene violente la televizor.

Citat:
Macar crestinii astia cat sunt ei de inapoiati nu iti increstineaza tie copiii cu forta.
Nu? Dar educatia religioasa (ortodoxa) predata la modul confesional in scolile de Stat ce e? Si nu imi spune ca e optionala, ca asta nici macar gluma nu mai e.

Daca esti parinte, si esti ortodox, nici macar nu ai optiunea de a alege ce sa ii explici copilului tau despre ortodoxie, si mai ales cand. Si nu pot decat sa iti urez success atunci cand copilul tau va intra pe mana unui profesor de religie ortodoxa taliban, care ii va explica pustiului tau de 6 ani cum va arde in focurile iadului daca nu se roaga in fiecare zi.

Citat:
Tu de ce nu ii lasi pe ai lor in pace sa invete ce vor ?
Cine a zis ca nu ii las?

Citat:
Sau de ce neaparat sa iei bani de la biserici ca sa faci mai multe scoli ? De ce nu ceri statului sa opreasca din furturi si sa faca mai multe scoli ? De ce neaparat pui in antiteza biserica si scoala ? Crestinii nu platesc taxe ? Poate banii tai ii fura Ponta sau Basescu si banii mei se duc la biserica.
BOR produce bani prin afacerile pe care le are (pe care nu plateste un cent impozit) si primeste donatii. Nimeni nu stie exact cati bani fac, ca doar nu ii putem acuza de transparenta, dar saraci nu sunt.

Sistemul de invatamant nu produce bani, si depinde exclusiv de finantare de la Stat. Nimic exceptional aici, niciunde in lume beneficiile unui sistem de invatamant nu sunt masurate in profit financiar.

Sistemul de invatamant e clar subfinantat: salariile profesorilor sunt mizere, avem scoli fara incalzire si a venit iarna, avem copii la sate care nu pot merge la scoala pentru ca satul lor nu mai are scoala. Si parintii nu isi permit sa ii trimita pana la scoala din cel mai apropiat oras.

Sa cer eu Statului sa se opreasca din furturi? Asta e solutia ta? Ia incearca tu - ia vezi, te asculta cineva?
Am alta idee, insa: de ce nu o face BOR, standardul de moralitate al natiunii? Politicienii oricum se inghesuie sa ii pupe in fund pe preoti de fiecare data cand au ocazia, de ce nu isi asuma BOR treaba asta? Oare pentru ca sunt la fel de corupti ca si politicienii?

Pun Biserica si scoala in antiteza pentru ca unii au primit mult prea multi bani (cu toate ca au surse alternative de finantare), iar altii (care sunt dependenti 100% de Stat) mult prea putini. Sunt doua extreme.

Indiferent cat fura sau nu politicienii, resursele financiare ale unui Stat sunt limitate, indiferent de Stat. Bani mai putini la BOR (care face oricum bani) inseamna fonduri mai mari, disponibile pentru altceva. Pentru domenii grav subfinantate, gen educatie sau sanatate.

Crestinii nu ar trebui sa plateasca taxe catre Stat, care sunt dupa aia distribuite Bisericii. Crestinii ar trebui sa plateasca taxele bisericii direct cultei de care apartin, si doar daca vor asta. Asta ar rezulta in disparitia legaturii profund corupte intre Biserica si Stat, si BOR ar deveni mult mai activa, pentru ca deh, ar trebui sa convinga oamenii sa cotizeze, nu sa se bucure de bani luati cu japca, de Stat, prin impozitare.

Citat:
Pe ce criteriu organizezi tu lucrurile ? Adica intai sa faca statul ceea ce e important pentru mine si abia apoi, daca mai raman bani... ?
Daca trebuie sa te conving ca educatia si sanatatea sunt bazele viitorului unei tari, atunci nu cred ca avem ce discuta. Statul a facut DEJA ce e important pentru TINE: aveti biserici cate nu puteti numara, educatie religioasa in scoli cu profesori platiti de Stat, personal BOR platit de Stat, ce altceva mai vrei? Nu crezi ca e cazul sa se finanteze si alte lucruri in tara asta?

Citat:
Daca marea majoritate a oamenilor crede ca morala crestina e sanatoasa atunci statul nu poate fi impotriva cetatenilor.
Marea majoritate a oamenilor (inclusiv cei ortodocsi) nu au nici cea mai vaga idee despre crestinism, morala crestina, etc. Stiu ca de Paste si Craciun sunt zile libere, se mananca si se bea, si cam atat.

Si chestiile alea "sanatoase" din morala nu au de a face cu crestinismul. Sunt universale, mai mult sau mai putin.

Citat:
Daca Dumnezeu nu exista atunci a crede in El e la fel cu a crede in orice alt tip de poveste, a crede ca oamenii trebuie sa fie buni, sa plateasca taxe, sa se supuna legilor etc. De vreme ce nu sunt scrise in piatra de vreun supraom sunt toate niste povesti. Fiecare isi alege povestea in care crede.
Problema e ca voi ati ales o poveste, si acum vreti sa o impuneti si altora (vezi religia in scoli). In numele "povestii" respective BOR cere bani tot mai multi: ba pentru biserici, ba pentru salarii, ba pentru CN, alt proiect faraonic si perfect ridicol.
Nu as avea nici o problema daca povestea din capul tau sau a altora te afecteaza pe tine, si pe restul care cred in ea. Dar cand ne afecteaza pe toti, asta e deja alta problema.

Pe langa asta, nu ai nevoie de "povesti" pentru ca oamenii sa se comporte civilizat. Exista Codul Penal.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote