View Single Post
  #26  
Vechi 29.12.2013, 21:16:11
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Chiar nu sesizezi diferenta intre sistemul de invatamant de Stat, finantat din taxe, si ce ii inveti tu acasa pe copii? Se pare ca nu...
Nu, nu cred ca e nimeni in masura sa decida cum sa-l indoctrineze pe copilul meu, ce ar trebui sa invete la scoala etc.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Ori minti cu buna stiinta, ori esti prost informat.

In primul rand, ce materie optionala e aia la care esti inscris automat, si trebuie sa faci cerere ca sa nu participi? Si poti face asta doar dupa 16 ani, ca pana atunci esti la mana parintilor?

In al doilea rand, sunt nenumarate cazurile in care un copil nu e inscris la ora de religie, dar scoala nu ii poate oferi o alternativa. Asa ca ajunge sa petreaca respectiva ora in clasa, asistand (fara sa participe) la ora de religie.

Da, optional, ce sa zic.
OPȚIÚNE, opțiuni, s. f. 1. Faptul sau dreptul de a alege din două sau mai multe lucruri, posibilități etc. pe acela sau pe aceea care îți convine; alegere
Ai dreptul de alegere deci e optional. Se pare ca tu si ceilalti care sustineti o tampenie sunteti batuti in cap.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Serios? Si atunci de ce nu rupe BOR aceasta relatie? Ce, e in pozitia de nevasta abuzata, careia ii e frica sa se duca la politie?

Apelul catre Consiliile Judetene pentru finantarea CN trimis de Patriarh acum cateva zile a fost trimis de Stat, sau de BOR? Sau Statul l-a silit pe Patriarh sa il scrie?

Vai de mine, nevinovata BOR. Probabil ca se opun de fiecare data cand le baga Statul bani in cont (sau le da vreun hotel, ca zilele astea), dar le e frica sa zica ceva...



Aici vorbim despre finantare. Intelegi diferenta?
Pentru ca nu se mai poate rupe fara un dezechilibru grav in societate. Totusi nu ti se pare ca e o mare nesimtire ca atunci cand marea majoritate a oamenilor se declara credinciosi iar ateii sunt o mana de oameni, ei sa fie cei care sa spuna statului cum sa cheltuie banii ? Lasand la o parte faptul ca persoane ca Remus Cernea erau considerate paraziti sociali si pe vremea cealalta in care idolii tai erau la putere. I-ai zis si lui Cernea sa dea spaga inapoi ? Mai cumparam naibii o aspirina doua cu banii pe care i-a primit degeaba.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Super. Inseamna ca romanii sunt ortodocsi dedicati trup si suflet, si nu ar avea o problema sa isi sustina financiar Biserica in mod direct, nu prin intermediul Statului. Ce zici?



Carciumile alea platesc taxe, pana una alta, nu traiesc din banii Statului si din fondul de urgenta al Primului Ministru. Si nu le da nimeni nimic pe gratis. Si apropo, tot de ortodocsi sunt pline si alea :)
Pai da, ca ateii beau apa plata cu lamaie.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Da, moralitatea e rezultata in urma unui proces de invatare. A fi bun cu cei din jur, a coopera, are recompense. Pentru cei care nu inteleg asta, exista Codul Penal.

Uite aici cum e cu moralitatea, daca ai rabdare:

https://www.youtube.com/watch?v=jnXmDaI8IEo

Sa inteleg ca inainte de crestinism nu existau norme morale, sau juridice? OK, o sa incep sa rad acum...
Da, altceva nu am ce face decat sa ascult povesti deghizate in stiinta. Du-te si asculta-i tu, m-am saturat sa-i aud pe toti nataraii care n-au contribuit cu nimic la progresul stintific vorbind in numele stiintei.


Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul

Care sunt acei atei? Exemple, te rog.



Care? Cand?



Te referi la comunisti? Aia erau comunisti, nu atei. Ateismul nu are ideologie, sa te faca sa faci ceva anume. Dar sigur, simplifica, e mult mai usor asa, nu trebuie sa incerci sa intelegi, pana la urma...
Din pacate pentru tine nu toti suntem spalati pe creier ba chiar am trait timpurile alea. Poate propaganda asta merge in occident unde nu se stie ca ateii sunt urmasii lui Lenin dar aici mai toata lumea a fost indoctrinata cu ateism stiintific.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Foarte bine. Daca nu e loc, sa se urce in autobuz si sa se duca la o biserica unde e loc. Am locuit un an langa o biserica, in Bucuresti. Duminica, singura zi din saptamana cand as fi putut sa ma odihnesc pana mai tarziu, nu puteam, ca inainte de noua incepea popa sa cante, pe boxe. Si apropo, nu era nimeni afara, la biserica aia era suficient loc inauntru. Dar popa simtea ca trebuie sa il auda tot cartierul. Cine e manelist aici?
Ce frumos i-ai organiza tu pe toti. Nu mai bine te-ai urca tu intr-un autobuz si te-ai duce unde vezi cu ochii ?

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Sigur, nu iti impune nimeni nimic. Dar daca nu faci cum ti se spune, ajungi in Iad pentru eternitate. Halal libertate de alegere...
Deocamdata vad ca esti bine merci si chiar arunci cu pietre, asa ca mie mi se pare ca esti destul de liber sa alegi. Dar Volga tot o sa vina.
Reply With Quote