View Single Post
  #27  
Vechi 29.12.2013, 22:22:40
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu, nu cred ca e nimeni in masura sa decida cum sa-l indoctrineze pe copilul meu, ce ar trebui sa invete la scoala etc.
Poate ar trebui sa iti cumperi un aparat de masurat ironia.

Citat:
OPȚIÚNE, opțiuni, s. f. 1. Faptul sau dreptul de a alege din două sau mai multe lucruri, posibilități etc. pe acela sau pe aceea care îți convine; alegere
Ai dreptul de alegere deci e optional. Se pare ca tu si ceilalti care sustineti o tampenie sunteti batuti in cap.
Eu incerc sa iti explic cum sta treaba in realitate, tu scoti dictionarul. Daca nu te intereseaza o discutie serioasa, de ce te mai implici? E OK, nu-ti mai pierde timpul.

Citat:
Pentru ca nu se mai poate rupe fara un dezechilibru grav in societate.
Cum asa? Detalii, te rog.

Citat:
otusi nu ti se pare ca e o mare nesimtire ca atunci cand marea majoritate a oamenilor se declara credinciosi iar ateii sunt o mana de oameni, ei sa fie cei care sa spuna statului cum sa cheltuie banii?
Nu. Ateii nu cer bani pentru ei. Ateii cer ca cei care vor sa finanteze biserica (oricare ar fi ea), sa o faca direct. Si banii care se duc acum la biserici sa se duca inspre alte servicii, de care ar beneficia toata lumea (nu doar ateii).

Cu peste 80% din populatie ortodocsi declarati, nu ar trebui sa fie o problema. Nu?

Si nu e vorba de nesimtire, decat daca suferi de vreun sindrom de persecutie. Arunca un ochi peste gard, in alte tari. Se poate, se face, si nu a rezultat in "dezechilibre grave in societate". A rezultat insa in biserici mult mai active, mai apropiate de enoriasi, si mai conectate la problemele societatii.

Citat:
Lasand la o parte faptul ca persoane ca Remus Cernea erau considerate paraziti sociali si pe vremea cealalta in care idolii tai erau la putere.
Nu ma intereseaza Cernea si nu m-a interesat vreodata. Despre ce idoli vorbesti?

Citat:
Pai da, ca ateii beau apa plata cu lamaie.
Carciumile patriei sunt pline cu aia 1% atei? Cat de bine stapanesti aritmetica?

Citat:
Da, altceva nu am ce face decat sa ascult povesti deghizate in stiinta. Du-te si asculta-i tu, m-am saturat sa-i aud pe toti nataraii care n-au contribuit cu nimic la progresul stintific vorbind in numele stiintei.
Stiu, nu se compara cu de-alde Kent Hovind. E bine ca un punct de vedere stiintific asupra moralitatii nu te intereseaza (sau nu ai timp de el), in schimb imi explici mie ce si cum.

Citat:
Din pacate pentru tine nu toti suntem spalati pe creier ba chiar am trait timpurile alea. Poate propaganda asta merge in occident unde nu se stie ca ateii sunt urmasii lui Lenin dar aici mai toata lumea a fost indoctrinata cu ateism stiintific.
Sincer, nu stiu daca te faci ca nu intelegi, sau chiar nu intelegi. Ambele cazuri sunt la fel de grave, dar al doilea e remediabil. Primul implica o lipsa de onestitate, si as prefera sa cred ca nu e cazul.

Ateismul nu e o doctrina. Ce au prezentat aia ca ateism "stiintific" nu e nici stiinta, nici ateism. Era doar alternativa lor de indoctrinare (una dintre ele), in schimbul religiei deja existente in tara respectiva. Da, comunistii se bateau in piept ca sunt atei - si ce daca? Comunismul e foarte apropiat de religie, ca si nazismul, de altfel. In ambele cazuri e nevoie de acceptare oarba, devierile de la doctrina sunt pedepsite, si realitatea e negata la fiecare pas.

Pe scurt: ateism nu inseamna comunism, si nici invers. Poate un pic de lectura pe tema asta nu ti-ar strica. Ma rog, asta ar insemna ca ar trebui sa incetezi sa arunci cu straw men in stanga si in dreapta.

Citat:
Ce frumos i-ai organiza tu pe toti. Nu mai bine te-ai urca tu intr-un autobuz si te-ai duce unde vezi cu ochii ?
Ai ajuns in clasa a patra? Nu de alta, dar la varsta asta argumentam la nivelul asta.
Deci zi, daca biserica respectiva nu era plina, si mai era loc inauntru, de ce era nevoie de boxe, care ii deranjau pe toti cei care nu erau interesati de slujba?
Raspuns serios si la obiect, daca poti, te rog.

Citat:
Deocamdata vad ca esti bine merci si chiar arunci cu pietre, asa ca mie mi se pare ca esti destul de liber sa alegi.
Normal ca sunt liber, pentru ca am ales sa gandesc. Asta nu datorita religiei, ci in ciuda ei. Cat despre Volga aia, e la stadiul de vorbe si povesti.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote