Subiect: Plansul
View Single Post
  #3  
Vechi 08.04.2014, 21:33:53
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Căutam un topic pentru câteva întrebări/ dileme... și m-am oprit la acesta, ignorat până acum...

Întrebările mele au oarecare legătură cu plânsul, dar nu se limitează la asta.

Sunt unii oameni, mai sensibili, mai loviți de greutățile vieții... care ajung (poate mai mult decât la început) să aibă mare milă pentru năpăstuiți, pentru nedreptățiți, pentru bolnavi, pentru săraci, dar și pentru pagube personale... pentru animale moarte, de ex... Ei își accentuează tristețea, regretele, tot gândindu-se la situațiile respective, uneori tragice, alteori nedrepte etc. Eu mă gândesc că mai de folos ar fi să își pună nădejdea în Dumnezeu, să încerce să găsească soluții... creștine... nu să se lupte cu morile de vânt și să deplângă nedreptatea din lume.

Cazurile pe care le am eu în gând sunt mai degrabă oameni care se victimizează, rar ajută pe cineva dezinteresat, plâng mai mult de mila lor...

Eu știu că plânsul face bine, chiar atunci când vine fără să știi exact pentru ce... Ca să nu mai vorbim de plânsul pentru păcate...

Dar mă întreb, să fi ajuns eu atât de împietrită încât să nu îi înțeleg pe acești oameni? Să nu pot... cum se zice, să plâng cu ei? De fapt chiar îmi vine să plâng, dar nu pentru aceleași motive, ci pentru că mie mi se pare că nu au credință, nu au nădejde... se luptă prea mult pentru această lume și pentru această viață din lume...

Voi ce părere aveți?

Plansul la care se face referinta este un plans launtric luminos, cu dulceata, racoare si multa alinare.

Este luminos pentru ca uneste doua vederi/intelegeri corecte: frumusetea desavarsita si starea cazuta.

Perceptia frumusetii este nascatoare de iubire.

Iubirea care percepe suferinta, este nascatoare fie de compasiune in cazul altora si de "nevrednicie plina de speranta implinirii iubirii" in cazul propriului sine raportat la dumnezeire.

Acest plans care ramane cu noi, care isi picura lumina lina inlauntrul nostru, este semn ca a fost gasita comoara ascunsa in tarina.

Inceputul acestui plans este vederea frumusetii Lui Dumnezeu si a frumusetii omului inainte de cadere. Iar curgerea lacrimilor launtrice este dezlegata de contemplatia starii noastre cazute.
__________________

Reply With Quote