View Single Post
  #7  
Vechi 04.03.2010, 10:43:34
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
,,1 Tim 2:5 Căci unul este Dumnezeu, unul este și Mijlocitorul între Dumnezeu și oameni: omul Hristos Iisus,
1 Tim 2:6 Care S-a dat pe Sine preț de răscumpărare pentru toți, mărturia adusă la timpul său.
1 Tim 2:7 Spre aceasta am fost pus propovăduitor și apostol (adevăr grăiesc în Hristos, nu mint) - învățător neamurilor, în credință și adevăr.,,
si
,,1 Ioan 2:1 Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiți, și dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept. ,,
...
Din Biblia Ortodoxa.
Atata timp cat in conceptia NP nu se vorbeste despre PACATUL STRAMOSESC ("precum printr-un om a intrat pacatul in lume si prin pacat moartea, asa si moartea a trecut pe la fiecare pt ca toti am pacatuit intru el"..."plata pacatului este moartea"), toate citatele date de tine va avantajaza.
Nimeni nu ne putea impaca cu D-zeu, nimeni nu putea mijloci pt noi in fata lui D-zeu PENTRU GRESEALA LUI ADAM. Trebuia un om curat, fara pacat. Moise a fost om cu pacat, David la fel (vezi marturisirea lui din PS. 50), profetii oameni cu pacat...
Cine putea infaptui mijlocirea decat un OM fara pacat. Prin intruparea Sa, Iisus a fost OM ADEVARAT si DUMNEYEU ADEVARAT.
DECI, citatele cu MIJLOCITORUL la ceea ce am spus se potriveste...cred ca sunt inteles!

O intrebare: De ce Iisus a spus lui Ioan: "iata mama ta", iar Maicii Sale: "iata fiul tau"...
Incalca IIsus porunca decalogului cu cinstirea parintilor?
Reply With Quote