View Single Post
  #6  
Vechi 31.10.2005, 15:17:02
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryna
Citat:
În prealabil postat de Abell
Curentele si doctrinele false sunt peste tot. si vor fi din ce in ce mai multe.
Singura paza reala impotriva ereziilor este sa cunosti tu foarte bine Scriptura.In Galateni 1:7-10 Pavel zice ca chiar daca inger sau chiar el insusi ar veni sa spuna altceva decat Scriptura zice sa fie Anatema (Lepadat).Cred ca ar trebui invatati credinciosii sa citeasca si sa aprofundeze Scriptura si nu se vor putea rataci.
Cei ce identifica banii falsi studiaza foarte bine banii buni pentru a sti cand vad unul fals nu invers. Atunci cand cunoastem adevarul Adevaraul ne face Liberi si nu ne temem de orice vant de invatatura.
Sa ne ajute Hristos la asta.
Eu cred ca motivul pentru care sectarii reusesc sa profite de naivitatea crestinilor ortodocsi si sa ii pacaleasca cu minciuno-invatatura lor este necunoasterea credintei ortodoxe.Atata timp cat ei au tot felul de adunari si de conferinte pe stadioane si in alte locuri publice si merg si din casa in casa cu Bibliile lor,majoritatea crestinilor ortodocsi vin la Biserica in noaptea de Inviere si poate si duminica, dar fac aceste lucruri din obisnuinta,chiar din reflex as putea spune.Cati ortodocsi nu se spovedesc decat in Postul Pastelui?Cati au in casele lor Catehismul sau scrierile Sfintilor Parinti?Nu o spun cu gand de a judeca pe cineva.Doamne fereste!Vreau doar sa zic ca este nevoie de o promovare mai acerba a dreptei credinte prin orice mijloc,de o educatie religioasa mai puternica.In zilele noastre daca te vede cineva cu fusta lunga mergand la Sfanta Liturghie iti spune ca "te-ai pocait".Macar de ne-am pocai cu adevarat si nu am mai face atatea pacate...Din pacate sunt prea putini cei care vor sa mai primeasca invatatura Mantuitorului in inima lor...De fapt sunt prea putini cei care o cunosc.Cred ca si indiferenta este un pacat.
Ce ar fi daca am practica credinta mosilor nostri, care s-au nascut crestini, nu au fost facuti crestini! Ca si ei se luptau cam tot cu ce luptam noi astazi, adica idolatrie si desfrau!
Reply With Quote