View Single Post
  #118  
Vechi 20.04.2016, 17:47:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Va multumesc pentru sfaturi. Eu inca sper ca voi gasi un preot bun, asa ca, intrucat ma voi muta in Timisoara, sper sa gasesc acolo.
Imi pare rau ca noi ortodocsii nu stim sa fim cu adevarat frati, nu numai in general, ci si in special in biserica, eu nu vad apropiere intre oameni, oamenii nu se saluta, nu se ajuta, nu fac lucruri impreuna, decat probabil daca sunt prieteni vechi sau vecini, e ca si cum mergi intr-un loc strain, desi slujba e frumoasa, biserica e frumoasa, nu este nici o infratire intre oameni, exact ce este mai important din punctul meu de vedere. Imi pare rau sa o zic, dar asa ceva am vazut ma degraba la neoprotestanti, unde am mai fost in liceu. Aici pe forum am mai vazut cazuri de ortdocsi cum trebuie si din cate am citit ei au avut experiente frumoase in bsiericile lor, cred ca numai eu am avut un astfel de ghinion sa nimeresc intr-o biserica 'rece'.
Nu-ti face griji ca la biserica ta nu se pune accent pe apropierea intre oameni. De obicei, la ortodocsi, asta se intampla in strainatate, unde biserica are rolul de a-i uni pe romani. Si in sate, unde participa aproape toata comunitatea la toate evenimentele sociale si religioase.

Oamenii pot merge la biserica cu probleme si cu ispite mai mari ca ale tale si nu se stie cum ai reactiona daca le-ai cunoaste. Ia lucrurile asa cum sunt. caci stie Dumnezeu de ce sunt asa. Comuniunea in rugaciune este suficienta.

Exista si avantaje ca atmosfera e mai rece. Dupa slujba, oamenii se duc acasa tinand minte indemnul din predica, nu se mai abat la vorbire desarta cel mai adesea.

De inteles, te inteleg, caci la orase mari exista si blocuri in care, din cauza serviciilor sau a afacerilor, oamenilor le e frica unii de altii. Pur si simplu nu doresc sa-si faca de lucru cu oameni din afara sferelor lor de interes. Racirea relatiilor dintre oameni este o caracteristica a societatii noastre. O vorba populara spune ca atunci va veni sfarsitul lumii cand nu va mai exista carare de la un vecin la altul.