View Single Post
  #23  
Vechi 21.07.2011, 20:16:01
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nicio garanție. Dimpotrivă, de cele mai multe ori diavolul depune eforturi mai mari pe măsură ce creștinul urcă treptele urcușului spiritual. Dar tot în aceeași măsură, Dumnezeu îl întărește. Când Sărsăilă ne lasă în pace, e semn rău: probabil că e sigur că a făcut rost deja de încă un suflet: al nostru.



Corect. Cu observația că această întărire vine de la Dumnezeu. Acestea sunt "harurile lucrătoare" despre care vorbesc slujbele și Părinții. De exemplu, dacă vecina vă invită la o bârfă de sâmbătă după amiaza, exact la ora când preotul v-a îndemnat să fiți la Vecernia Mare și totuși dv preferați să mergeți la Vecernia Mare, se cheamă că tocmai ați primit un har lucrător. Cu cât efortul nostru de a-L urma pe Domnul e mai mare, cu atât El revarsă asupra noastră mai multe haruri lucrătoare. Și invers.




Agentul patogen este diavolul. Poarta de intrare a agentului patogen în organism este păcatul. Spitalul este Biserica. Atâta vreme cât vă străduiți să duceți o viață curată și atâta vreme cât folosiți medicamentele supranaturale care sunt Sfintele Taine și Ierurgii, puteți fi SIGURĂ de imunitate perfectă: agentul patogen nu vă va face nici cel mai mic rău, deși vă poate face să suferiți chiar și sub un asemenea scut.
Dar eu, datorita pacatelor pe care le-am comis, nu am "acces" la Sfintele Taine.
(Nici noi nu aplicam vaccinuri (imuno-profilaxie) pe un organism bolnav, debilitat sau parazitat.)
Reply With Quote