View Single Post
  #8  
Vechi 20.06.2010, 16:53:12
TIBS's Avatar
TIBS TIBS is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mai mult ca oricand , in aceasta noua perioada , suntem indemnati spre rugaciune , spre milostenie , spre meditatie , suntem indemnati spre o viata echilibrata . Postul Sfintilor Apostoli si Pavel ce a inceput astazi este considerat cel mai usor dintre cele pe care le-a randuit Biserica noastra , usor din punct de vedere alimentar , caci , el ne va arata taria si credinta noastra din alte puncte de vedere , postul nefind doar o "restrictie " alimentara , si asta o stim foarte bine din cele citite si din discutiile purtate pe acest forum . In acest an Postul este mai de durata pentru ca atunci cand Pastele cade mai devreme si Postul Sfintilor Apostoli si Pavel se mareste ca durata . Tot de astazi am intrat in cea mai lunga perioada a anului Bisericesc , Octoihul . Octoihul este una din cele trei perioade ale anului bisericesc , pe langa Triod si Penticostar , despre care am purtat ceva discutii la Topicul Pocainta . Din punct de vedere alimentar , pentru cei mai exigenti , amintesc ca se posteste lunea , miercurea si vinerea fara untdelemn , Martea si Joia se accepta uleiul dar si vinul. Simbata si duminica si de Nasterea Sf. Ioan Botezatorul ( Sanzienele ) se poate consuma peste , deci este randuita dezlegarea la peste . Sa dea Bunul Dumnezeu sa contabilizam numai fapte bune in aceasta perioada , neuitand ca dupa aceasta perioada , la 1 august este inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului ( Sfanta Maria Mare ) . Un Post Binecuvantat !
Am si eu o intrebare la care pana acum nu am gasit raspuns. Am intrat pe mai multe site-uri sa aflu si eu modul in care trebuie postit in cele 4 posturi de peste an si la postul Sfintilor Apostoli Petru si Pavel am gasit acelasi lucru cu ceea ce ai scris tu aici. Intrebarea mea este daca sambata si duminica atunci cand este dezlegare la peste este dezlegare si la untdelemn si vin?
__________________
Nădejdea mea este Tatăl, scăparea mea este Fiul, acoperamântul meu este Duhul Sfânt, Treime Sfântă, slavă Ție!
Reply With Quote