View Single Post
  #26  
Vechi 26.12.2012, 22:53:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Trist...

Dacă și-n ziua de Crăciun ne certăm... și ne adresăm unii altora, creștini fiind, astfel de apelative... atunci... e foarte foarte foarte trist.
Hristos S-a născut în condițiile descrise în acest topic, iar noi Îl întristăm neîncetat... uitând, parcă, de cântarea îngerească: "Slavă întru cei de sus lui Dumnezeu și pe pământ pace, între oameni bună voire".
Unde sunt pacea și bună voirea?... De ce nu pe un forum ortodox?
Dacă noi nu suntem capabili să aducem pacea în lume, așa cum ne-a poruncit Hristos, atunci... cazurile de apostazie se vor înmulți din cauza indiferenței noastre și noi vom da seama în fața Celui Ce S-a făcut Prunc pentru noi, pentru ca noi să trăim veșnic în pace.
"Fericiți făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema" - ne spune Acela de a Cărui smerită naștere ne bucurăm în aceste zile.

Doamne, dă-ne pacea Ta, căci... ne vezi cum ne comportăm unii față de alții! Suntem niște copii în viața spirituală, dar suntem copiii Tăi și Tu ne poți îndrepta iar și iar pe calea către Tine!

P. S. M-am referit la mesajele de pe pagina anterioară, nu la discuția teologică din ultimele mesaje.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 26.12.2012 at 22:58:37.
Reply With Quote